Kvitfjell
Om du är ute efter moderna faciliteter och snösäkerhet då är Kvitfjell det självklara valet.
Beläget i Gudbrandsdalens vackra omgivningar, kan du uppleva ett sant skideldorado för alla smaker, från snowboardåkare till längdåkningsentusiaster.
Alpint
Alpinanläggningens 9 liftar och 20 pister fördelar sig över öst- och västsidan av fjället. Hela anläggningen är väl sammanbunden och erbjuder massor av utmaningar för alla kategorier av åkare. Prova t.ex. Björnli-nedfarten, 2,1 km i vacker skogsterräng. Mellanstationen på östsidan av fjället är knutpunkten för nedfarterna. Här ligger även alla stugor, lägenheter och hotell, barnområde, matbutiker, skiduthyrning, värmestuga och biljettkontor.
Längdåkning
Kvitfjell är utgångspunkten för över 600 km preparerade längdspår av högsta kvalitet. Det finns långturer mot Skeikampen och Gålå, och lite kortare turer mot Svinslåa. Tag även en tur till toppen med liften för att pröva på längdåkning i verklig högfjällsterräng.
Aktiviteter utan skidor
GudbrandsGaard Hotel är välförsett med faciliteter som restaurang, bar, nattklubb och café. Det är även hit man kommer för att koppla av. Mot betalning kan alla utnyttja swimmingpool, bastu, spabad, motionsrum och solarier. På skidanläggningen finns även flera bra matställen och mysiga caféer där man kan njuta av folklivet och trevligt sällskap.
Övernattning
På Kvitfjell finns både hotell, stugor och lägenhetshotell. Naturligtvis beläget nästan mitt i pisten.
Allt för barnen
Det finns två fina barnområden, ett nytt på västsidan med barnens egen 500 m långa och 50 m breda pist. På östsidan hittar ni barnområdet Kvitriket, mittemot hotellet vid mellanstationen. Rullbandet transporterar barnen säkert upp till värmestugan Bamsebo. Här kan de roa sig med leksaker, video, böcker m.m. De lite större barnen kan roa sig i barnbacken eller bli duktiga i skidskolan som också finns i Kvitriket.
World Cup 2012 körs i vecka 9. Det betyder att alla svarta pister är stängda i vecka 9 och fram till fredag i vecka 10. (Danska mästerskapet kommer troligtvis köras i vecka 10).
Under dessa veckor är det möjligt att åka skidor i 24 av 29 km pist, men alltså inga svarta pister.