Shopping cart
Kundservice
Min sida
Hem
Sök och boka resa
Boende
Flyg
Flyg + Boende
Färja + Boende
Färja/bro
»
Våra resmål
»
Spanien
»
Mallorca
»
Palma de Mallorca
» Utflykter
Utflykter i Palma de Mallorca
Utflykter
30 år som researrangör
En del av Stena Line
Delbetala din resa
Prisgaranti på boende
97% nöjda kunder
Tel: 042 - 37 85 00
Sevärt
Shopping
Värt att veta
Utflykter
Nöjen
Utflykter
Mallorca erbjuder mycket vacker natur och både längs kusten och inne i landet.
Ta tåget till byn Sóller, som ligger på öns nordvästra del, på andra sidan bergen. Tågresan dit är mycket vacker. Med bil tar det ca en halvtimme om du kör genom den nya tunneln genom bergen. Från Sóller, går spårvagn ner till hamnen i Port de Sóller.
Valdemossa är en annan mycket välbesökt by på öns västra del. I klostret La Caroixa tillbringade kompositören Frédéric Chopin en vinter tillsammans med sin älskarinna Aurore Dupin (mer känd under sitt författarnamn George Sand). Klostret är idag museum, där bl a Chopins flygel finns bevarad. Har du bil kan du köra den slingrande vägen ner mot kusten och Port de Valdemossa – dit få turister tar sig.
En annan mycket vacker plats, är bergsbyn Deiá. För att ta dig hit behöver du bil, vilket också gör att antalet turister hålls nere. Byn har 500 invånare och bara någon enstaka bar.
Stränder
Som solbadare på Mallorca har du tillgång till ett nästan oändligt urval av stränder och klippvikar, så kallade ”Calas”. Närmast Palma ligger badvikarna i Illetas och Cala Major. På andra sidan staden ligger den långsträckta sandstranden Playa de Palma, med tillhörande strandpromenad.
Om du hyr bil, öppnar sig möjligheten att ta sig till någon av de mer avlägsna badvikarna, som inte är lika välbesökta som playorna runt Palma. Några tips är Cala Mesquida - klippkantad badvik på östra Mallorca, Platja de Formenter – barnvänlig sandstrand på nordöstra sidan, Platja dès Trenc – en milsvid strand på öns södra del.