




H+ Hotel Bochum
Bochum, Tyskland
Bekvämligheter
H+ Hotel Bochum placerar dig mitt i Bochum, ett stenkast från Starlight Express Theater och bara en fem minuters promenad från Rundsporthalle. Detta hotell med spa ligger 0,5 km från Vonovia Ruhrstadion och 2,3 km från Tyska gruvmuseet. Känn dig som hemma i ett av de 119 luftkonditionerade rummen med LCD-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, hårtorkar och tandborstar och tandkräm. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Starlight Express Theater - 0,1 km
RuhrCongress Bochum - 0,2 km
Rundsporthalle - 0,2 km
Vonovia Ruhrstadion - 0,4 km
Bismarcks torn - 0,7 km
Zeiss Planetarium Bochum - 1 km
Tyska gruvmuseet - 1,6 km
Gågata Bochum - 1,9 km
Bermuda3Eck - 2,2 km
Anneliese Brost Musikforum Ruhr - 2,5 km
Bochums stadsteater - 2,9 km
Jahrhunderthalle - 3,6 km
Meditherme Ruhrpark - 4,2 km
Ruhr-Universität Bochum - 10,1 km
Bochums botaniska trädgård - 10,6 km
Närmaste flygplatser är:
Dortmund (DTM) - 28,1 km
Düsseldorf International Airport (DUS) - 46,6 km
Rekommenderad flygplats för H+ Hotel Bochum är Düsseldorf International Airport (DUS).
Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Planerar du ett event i Bochum? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 318 kvadratmeter, däribland konferensrum och 9 mötesrum. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Skäm bort dig själv med ett besök på deras fullständiga spa. Boendet har även gratis wi-fi, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och bankettsal. H+ Hotel Bochum har en restaurang där gästerna kan avnjuta en utsökt måltid. Man kan även köpa nåt på deras snackbar/deli. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 06.30 och 10.30 och på helger mellan 06.30 och 11.00 mot en avgift.- Avgift för frukostbuffé: EUR 18 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för parkering utan tak: EUR 8.00 per dag (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
- Avgift för husdjur: EUR 15.00 per husdjur per natt
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).
Karta över H+ Hotel Bochum
Adress
H+ Hotel Bochum
Stadionring 22
44791
Bochum, Tyskland
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.
Resekategorier