




Hotel Silvio
Italienska Alperna, Italien
Bekvämligheter
Hotel Silvio ligger centralt i Bellagio, en fem minuters bilfärd från både Bellagios hamn och Villa Serbelloni. Detta hotell vid stranden ligger 19,8 km från Luganosjön och 8,8 km från Villa del Balbianello. Känn dig som hemma i ett av de 20 luftkonditionerade rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrum med dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Museo del Ciclismo - 0,4 km
Villa Melzis trädgårdar - 0,4 km
Villa Melzi - 0,9 km
Bellagios hamn - 1,1 km
Enoteca Principessa - 1,3 km
Ramo di Lecco - 1,4 km
Villa Serbelloni - 1,5 km
San Giacomo-basilikan - 1,5 km
La Punta Spartivento - 1,9 km
Villa Carlotta - 2,8 km
Cadenabbia färjeterminal - 3,1 km
San Martinos kyrka - 5,3 km
Medborgarmuseet för ornitologi och naturvetenskap - 5,8 km
San Giovanni Battista-kyrkan - 5,8 km
Royal Victoria - 5,9 km
Närmaste flygplatser är:
Lugano (LUG-Agno) - 40,1 km
Bergamo Orio al Serio Airport (BGY) - 100 km
Malpensas internationella flygplats (MXP) - 83,8 km
Linateflygplatsen (LIN) - 73,6 km
- Bar/lounge
- Restaurang
Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
- Stadsskatt: Från 1 november till 29 februari, 0.00 EUR per person, per natt, upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 11 år.
- Stadsskatt: Från 1 mars till 30 november, 3.00 EUR per person, per natt, upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 11 år.
- Vattenavgift: EUR 3 per vistelse per gallon.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: EUR 15 för vuxna och EUR 10 för barn
- Avgift för husdjur: EUR 10 per husdjur per dag
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Städning finns tillgänglig mot en tilläggsavgift
- Spjälsäng (babysäng): EUR 15.0 per dag
- Avgift för extrasäng: EUR 30 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- I enlighet med nationell eller lokal lagstiftning kan luftkonditionering vara begränsad till särskilda tider på dygnet mellan 01 juni och 30 september.
- Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).
Karta över Hotel Silvio
Adress
Hotel Silvio
Via Carcano 10-12
22021
Italienska Alperna, Italien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.