1 / 86

The Cape Hotel

Monrovia, Liberia

Nära TM shoppingcenter



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Pool
Bar
Internet
Konferensrum
Parkering
Kaffebryggare
Barnpool
TV
Bastu
Gym
Säkerhetsbox
Telefon
Solstolar
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Trädgård
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Skrivbord
Företagsvänlig

I Monrovia hittar du The Cape Hotel en kvarts promenad från TM shoppingcenter och Masonic Temple. Detta hotell ligger 1,4 km från Antoinette Tubman Stadium och 1,7 km från PHP Unification Park. Känn dig som hemma i ett av de 75 luftkonditionerade rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och tofflor. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

TM shoppingcenter - 0,5 km
Masonic Temple - 0,9 km
Antoinette Tubman Stadium - 1,6 km
Rivoli Cinema - 1,8 km
PHP Unification Park - 1,8 km
Hotel Ducor - 1,9 km
National Museum of Liberia - 1,9 km
Centennial Pavilion - 2 km
First United Methodist Church - 2 km
Edward J. Roye Building - 2,2 km
Ce Ce Beach - 2,8 km
Providence Island - 2,9 km
Liberian National Museum - 3 km
Invincible Sports Park - 7,2 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, expressincheckning och expressutcheckning. Planerar du ett event i Monrovia? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 200 kvadratmeter, däribland konferenscenter och 3 mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Här erbjuds många alternativ för fritidsaktiviteter, som bland annat inomhuspool, bastu och fitnesscenter. Detta hotell har även gratis wi-fi och conciergetjänster. The Cape Hotel har en restaurang som serverar gäster underbar mat. Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Här erbjuds en gratis kontinental frukost dagligen mellan 06.00 och 10.00.
  • Avgift för flygtransfer: USD 50 per person (enkel resa)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är tillgänglig mellan 06.00 och 19.00.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.

Karta över The Cape Hotel

Adress

The Cape Hotel

United Nations Drive Mamba Point

2004

Monrovia, Liberia

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.