




The Shire Hotel
Rom, Italien
Bekvämligheter
The Shire Hotel ligger centralt i Rom, ett stenkast från Via Veneto och en 10 minuters promenad från Spanska trappan. Detta hotell ligger 0,8 km från Piazza di Spagna och 1,2 km från Villa Borghese. Känn dig som hemma i ett av de 9 individuellt inredda rummen med minibarer och LCD-tv. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan digitalkanaler står för underhållningen. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns värdeförvaringsskåp och skrivbord. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Via Veneto - 0,1 km
Borghese-galleriet - 0,7 km
Piazza Barberini - 0,7 km
Via del Tritone - 0,8 km
Spanska trappan - 0,8 km
Piazza di Spagna - 0,8 km
Via Condotti - 0,8 km
Palazzo Barberini - 0,8 km
Via del Babuino - 0,9 km
Via XX Settembre - 0,9 km
Villa Medici - 0,9 km
Bioparco di Roma - 0,9 km
Pincio-terrassen - 1 km
Via del Corso - 1,1 km
Quirinale - 1,1 km
Närmaste flygplatser är:
Ciampinos flygplats (CIA) - 28,1 km
Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.) - 31,8 km
Rekommenderad flygplats för The Shire Hotel är Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat flerspråkig personal och bagageförvaring. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och conciergetjänster. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 07.30 och 10.30. Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av the local rating authority. Boendet är stängt mellan 3 augusti 2025 och 10 augusti 2025.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 6.00 EUR per person per natt i upp till 10 nätter. Skatten gäller inte barn under 10 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för husdjur: EUR 30.00 per husdjur per vistelse
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Extrasängar finns tillgängliga mot en tilläggsavgift
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).
- Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.
Karta över The Shire Hotel
Adress
The Shire Hotel
146 Via Vittorio Veneto
187
Rom, Italien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.