Sök och boka resa

search
  1. Förenade Arabemiraten, Abu Dhabi  
    * * * * *
    I Abu Dhabi (Al Wathba)
    Land
    Förenade Arabemiraten
    Region
    Förenade Arabemiraten
    Ort
    Abu Dhabi

    Beskrivning av hotell: Al Wathba, a Luxury Collection Desert Resort & Spa, Abu Dhabi i Abu Dhabi

    Al Wathba, a Luxury Collection Desert Resort & Spa, Abu Dhabi ligger centralt i Abu Dhabi (i området Al Wathba), 17,6 km från Kameltävlingsbanan och 34,8 km från Bawabat Al Sharq-köpcentret. Detta hotell med 5 stjärnor ligger 39,6 km från Abu Dhabis universitet och 43,3 km från Mazyad-köpcentret. Känn dig som hemma i ett av de 103 luftkonditionerade rummen som har kök med stor kyl/frys och ugn. Sängen har duntäcken och egyptiska bomullslakan. Rummen har privata inredda balkonger/terrasser. Med gratis wi-fi håller du dig uppkopplad och en LED-tv med digitalkanaler erbjuder dig all underhållning du behöver. Privat badrum med badkar och dusch, djupa badkar och regndusch. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

    Kameltävlingsbanan - 17,6 km
    Bawabat Al Sharq-köpcentret - 34,8 km
    Abu Dhabis universitet - 39,6 km
    Mazyad-köpcentret - 43,3 km
    Dalma-köpcentret - 43,5 km
    Mar Thoma-kyrkan - 46,1 km
    Souqen vid Qaryat Al Beri - 49 km
    Al Maqtaa-fortet - 49,2 km
    Al Ghazal Golf Club - 50,1 km
    Abu Dhabi Falcon Hospital - 50,2 km
    Abu Dhabi Golf Club - 51 km
    Khalifa Intl Bowling Centre - 51,9 km

    Al Wathba, a Luxury Collection Desert Resort & Spa, Abu Dhabi rekommenderar att du använder flygplatsen Abu Dhabi (AUH-Abu Dhabi Intl.) - 51,3 km

    Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, business-service och expressutcheckning. Detta hotell har 2 konferensrum för olika typer av möten och events. Gratis parkeringsservice erbjuds på plats. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. Här har du tillgång till bland annat 2 utomhuspooler och gym. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en souvenirbutik eller tidningskiosk. Ta dig en bit mat på Bait Al Hanine, en av de 6 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och nyttja dess rumsservice dygnet runt. Mindre måltider finns även på deras kafé. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 7:00 till 11:00.

    Du ska betala följande avgifter på boendet:

    • Stadsskatt: 15.00 AED per boende per natt

    Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

    • Avgift för frukostbuffé: AED 150 per person (ungefärligt pris)
    • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
    • Avgift för extrasäng: AED 325.0 per natt

    Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

    • Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
    • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
    • Boendet bekräftar att man infört åtgärder som utökad rengöring och gästers säkerhet.
    • Boendet rengörs med desinfektionsmedel.
    • Gäster får handrengöringsmedel.
    • Boendet bekräftar att man följer de riktlinjer om rengöring och desinficering som utfärdats av Commitment to Clean (Marriott).

    Adress

    Al Wathba District Abu Dhabi GPS: N 24.138 E 54.742

    Fakta

    Land Förenade Arabemiraten
    Region Förenade Arabemiraten
    Ort Abu Dhabi