1 / 8

Riad Fatouma

Marrakech, Marocko

I Marrakech (Méchouar-Kasbah)



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Internet
Parkering
TV
Säkerhetsbox
Hårtork
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Terrass
Rökning tillåten
Husdjur inte tillåtna

Riad Fatouma ligger i Marrakech (i området Méchouar-Kasbah), fem minuter med bil från både Jemaa el-Fnaa och Avenue Mohamed VI. Denna riad ligger 3,5 km från Marrakech Plaza och 4,3 km från Majorelleträdgården. Känn dig som hemma i ett av de 10 rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Städning erbjuds dagligen och strykutrustning finns på begäran. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Bab Agnaou - 0,7 km
Saadian-gravarna - 0,7 km
Jardin de l'Agdal (Agdals trädgård) - 0,7 km
Les Bains de Marrakech - 0,7 km
Moskén Moulay Al Yazid - 0,8 km
El Badi-palatset - 1,3 km
Place des Ferblantiers - 1,4 km
Mellah-marknaden - 1,4 km
Koutoubia-moskén - 1,5 km
Marockanska museet för kulinarisk konst - 1,6 km
Bahia-palatset - 1,7 km
Slat al-Azama synagoga - 1,8 km
Le Grand Casino de La Mamounia - 1,8 km
Kungliga palatset - 1,8 km
Dar Tiskiwin-museet - 1,9 km

Riad Fatouma rekommenderar att du använder flygplatsen Marrakech (RAK-Menara) - 5,3 km

Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och bagageförvaring. Hämtning vid järnvägsstationen erbjuds avgiftsfritt (tillgänglig dygnet runt) och parkering (avgift tillkommer) är tillgängligt på plats. Här har du tillgång till hyrcyklar och kan njuta av takterrassen. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Du kan äta middag på denna riads restaurang fatouma, som specialiserar sig på regionala rätter, eller ta det lugnt på rummet med rumsservice (under begränsade tider). Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 08.00 till 10.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 31.00 MAD per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för kontinental frukost: MAD 50 för vuxna och MAD 30 för barn
  • Avgift för flygtransfer: MAD 200 per rum
  • Avgift för flygtransfer per barn: MAD 150 (ålder från 6 till 14 år)
  • Avgift för parkering utan tak: MAD 30 per natt
  • Avgift för extrasäng: MAD 150.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Bil behövs inte för transport till och från detta boende.

Karta över Riad Fatouma

Adress

Riad Fatouma

Derb El Ferran Bab Ksiba

40000

Marrakech, Marocko

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.