1 / 74

Hotel Ambiente Berlin City

Berlin, Tyskland

I Berlin (Schöneberg)



Bekvämligheter

Internet
Parkering
TV
Husdjur tillåtna
Säkerhetsbox
Telefon
Hårtork
Minibar
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Trädgård
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Skrivbord

Hotel Ambiente Berlin City ligger centralt i Berlin, en fem minuters bilfärd från både Zoo Berlin och Kurfürstendamm. Detta hotell ligger 3,7 km från Potsdamer Platz och 4,4 km från Brandenburger Tor. Känn dig som hemma i ett av de 38 individuellt inredda rummen med kylskåp och LED-tv. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan digitalkanaler står för underhållningen. Privat badrum har djupa badkar och gratis toalettartiklar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Nollendorfplatz - 0,7 km
Kaufhaus des Westens - 1 km
Europa Center - 1,3 km
Bauhaus-arkivet - 1,4 km
Zoo Berlin - 1,5 km
Berlinakvariet - 1,5 km
Kejsar Wilhelms minneskyrka - 1,5 km
Kurfürstendamm - 1,5 km
Theater des Westens - 2 km
EUREF-Campus - 2,1 km
Tiergarten Park - 2,2 km
Siegessäule (segerkolonnen) - 2,4 km
Blue Man Group Berlin - 2,6 km
Berliner Philharmonie - 2,7 km
Tekniska Museet - 2,7 km

Den största flygplatsen i närheten är Berlin (BER-Brandenburg) - 26,4 km

Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, expressincheckning och expressutcheckning. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Här får du tillgång tilll hyrcyklar och kan njuta av utsikten från terrassen och trädgården. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och shopping på boendet. Hotellets gäster har tillgång till rumsservice och kan även köpa nåt att äta i deras livsmedelsaffär/närbutik. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00.
  • Avgift för frukostbuffé: EUR 15 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för parkering under tak: EUR 20 per natt (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
  • Avgift för husdjur: EUR 20 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 20.0 per natt
  • Avgift för extrasäng: EUR 35.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Enligt policy kan vissa bokningar för gruppevenemang eller fester, inklusive svensexor och möhippor, nekas.
  • Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.

Karta över Hotel Ambiente Berlin City

Adress

Hotel Ambiente Berlin City

Gossowstr. 11

10777

Berlin, Tyskland

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.