




Valencia Hotel
Kairo, Egypten
Bekvämligheter
Du bor centralt i Kairo om du bokar Valencia Hotel, med både Tahrir-torget och Egyptiska Museet inom femton minuters promenadavstånd. Detta hotell ligger 2,5 km från Cairo Tower och 2,6 km från Khan el-Khalili. Skäm bort dig och bo i ett av 50 individuellt inredda rum med eldstäder och golvvärme. Sängen har memory foam-madrass, duntäcken och egyptiska bomullslakan, och samtliga rum har en enkel bäddsoffa. Rummen har privata balkonger. Gratis fast internetanslutning och wi-fi. Underhållning erbjuds i form av en 42-tums platt-tv med satellitkanaler. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Talaat Harb Street - 0,1 km
Midan Talaat Harb - 0,4 km
Royal Chariots Museum - 0,4 km
Alabaster Sphinx - 0,8 km
American University of Cairo - 0,9 km
Tahrir-torget - 0,9 km
Egyptiska Museet - 1 km
Sixth of October Bridge - 1 km
Tell el-Amarna - 1 km
Abdin-palatset - 1,1 km
Arabförbundet - 1,2 km
Omar Makram Mosque - 1,2 km
Midan Ataba - 1,3 km
Kefre, the second pyramid - 1,4 km
Qasr al-Nils bro - 1,6 km
Närmaste flygplatser är:
Kairo (CAI-Cairo Intl.) - 19,3 km
Giza (SPX-Sphinx Intl.) - 43,3 km
Ciampinos flygplats (CIA) - 4 455,6 km
Rekommenderad flygplats för Valencia Hotel är Ciampinos flygplats (CIA).
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, limousine- och taxibokning och gratis dagstidningar i lobbyn. Hämtning vid järnvägsstationen erbjuds avgiftsfritt (tillgänglig dygnet runt) och avgiftsfri parkering är tillgängligt på plats. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi, conciergetjänster och shopping på boendet. Detta hotell i art décostil har även bröllopstjänster, en eldstad i lobbyn och gratis tillgång till närliggande fitnesscenter. Hotellets gäster kan avnjuta en middag på VALENCIA, beställa snacks på deras kafé eller ta det lugnt på rummet med rumsservice dygnet runt. Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Här erbjuds en gratis kontinental frukost dagligen mellan 07.00 och 11.00.- Avgift för flygtransfer: USD 25 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 1)
- Serviceavgift: 10 USD per natt
- Kreditkortsbetalningar medför tilläggsavgift
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn, 6 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
- Bil rekommenderas för transport till och från detta boende.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner och gäster får tillgång till rummen med mobilnyckel.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
Karta över Valencia Hotel
Adress
Valencia Hotel
1 Seket Elfadl Talaat Harb Street
11512
Kairo, Egypten
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.