




Hotel Playa Encantada
Playa del Carmen, Quintana Roo, Mexiko
Bekvämligheter
Hotel Playa Encantada ligger mitt i Playa del Carmen, en 5 minuters promenad från Quinta Avenida och 11 minuter från Playa Mamitas. Detta hotell ligger 1,2 km från Playa del Carmen stora strand och 1,9 km från Playa del Carmen Maritime Terminal. Känn dig som hemma i ett av de 32 rummen med LED-tv. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan satellitkanaler står för underhållningen. Badrummen har dusch och hårtorkar. På rummet finns värdeförvaringsskåp och skrivbord. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Calle 12 - 0,1 km
Kyrkan Nuestra Señora del Carmen - 0,2 km
Riviera Gran Casino - 0,3 km
Central Square - 0,3 km
Quinta Avenida - 0,4 km
Quinta Alegrías shoppingcenter - 0,4 km
3D Museum of Wonders - 0,4 km
Calle Corazón - 0,5 km
Mercado Playa del Carmen - 0,5 km
Chabad Playa del Carmen - 0,6 km
Frida Kahlo-museet - 0,6 km
Estadio Mario Villanueva Madrid - 0,9 km
Playa Mamitas - 1 km
Pier Navega - 1 km
Playa del Carmen stora strand - 1 km
Närmaste flygplatser är:
Cozumel, Quintana Roo (CZM-Cozumel Intl.) - 35,3 km
Cancun, Quintana Roo (CUN-Cancun Intl.) - 55,8 km
Rekommenderad flygplats för Hotel Playa Encantada är Cancun, Quintana Roo (CUN-Cancun Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), bagageförvaring och värdeförvaringsskåp i receptionen. Här får du tillgång tilll utomhuspool och kan njuta av utsikten från terrassen och trädgården. Detta hotell i beaux arts-stil har även gratis wi-fi och conciergetjänster. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 11.00.- Avgift för frukostbuffé: MXN 195–250 för vuxna och MXN 95–150 för barn (ungefärligt pris)
- Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
- Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
- Spjälsängar (babysängar) finns tillgängliga mot tilläggsavgift
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 08.00 och 22.00.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Alkohol serveras inte här.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Karta över Hotel Playa Encantada
Adress
Hotel Playa Encantada
Calle 12 bis Nte
77710
Playa del Carmen, Quintana Roo, Mexiko
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.