Grand Millennium Business Bay
Business Bay, Dubai, Förenade Arabemiraten
Recensioner
Bekvämligheter
Grand Millennium Business Bay ligger centralt i Dubai, 4 min med bil från Dubai Mall och 6 min från Burj Khalifa. Detta hotell ligger 13,3 km från Mall of the Emirates och 14,5 km från Burj Al Arab. Känn dig som hemma i ett av de 492 luftkonditionerade rummen med LED-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Dubai Water Canal - 0,8 km
Safa Park - 3,1 km
Dubai Mall - 3,5 km
KidZania - 3,6 km
Dubai Ice Rink - 3,7 km
Souk al Bahar - 3,8 km
Dubai Aquarium and Underwater Zoo - 4,2 km
Dubai-fontänen - 4,3 km
Burj Khalifa - 4,4 km
Dubais operahus - 4,8 km
Emaar Square - 5 km
City Walk - 6,2 km
Jumeirah Beach - 6,6 km
Coca-Cola Arena - 6,9 km
Framtidens museum - 6,9 km
Närmaste flygplatser är:
Dubai (DXB-Dubai Intl.) - 19,4 km
Sharjah (SHJ-Sharjah Intl.) - 39,6 km
Dubai (DWC-Al Maktoum Intl.) - 50,3 km
Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 15.00 AED per boende per natt Staden föreskriver en turismavgift som debiteras på boendet. Avgiften är AED 15.00 för det första sovrummet per natt och ökar med AED 15.00 per natt för varje extra sovrum.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: AED 60 för vuxna och AED 30 för barn
- Avgift för flygtransfer: AED 200 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
- Avgift för sen incheckning
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 07.00 och 21.00.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
Karta över Grand Millennium Business Bay
Adress
Grand Millennium Business Bay
2 Al Khaleej Al Tejari 2 Street
Business Bay, Dubai, Förenade Arabemiraten
N 25.179126 E 55.275699
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.







































































