




Banana Island Resort Doha By Anantara
Doha, Qatar
Bekvämligheter
Banana Island Resort Doha By Anantara ligger i Doha vid vattnet, 13,9 km från Doha Corniche och 14,6 km från Souq Waqif. Denna resort vid stranden ligger 15,1 km från Souq Waqifs konstgalleri och 20 km från City Centre Shopping Mall. Känn dig som hemma i ett av de 141 luftkonditionerade rummen med iPod-dockningsstationer och LED-tv. Rummen har privata balkonger/terrasser. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrum med badkar och dusch, regndusch och källvattenbad. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Stadium 974 - 11,8 km
Qatars nationalmuseum - 13,1 km
Doha Corniche - 13,9 km
MIA Park - 14,1 km
Museum of Islamic Art - 14,1 km
7-skulpturen - 14,2 km
Guldsouken - 14,3 km
Pärlmonumentet - 14,3 km
Grand Hamad Street - 14,4 km
Souq Waqif park - 14,4 km
Pouce - 14,4 km
Box Park - 14,4 km
Abdulla Bin Zaid Al Mahmouds islamiska kulturcenter - 14,6 km
Souq Waqif - 14,6 km
Souq Waqifs konstgalleri - 15,1 km
Närmaste flygplatser är:
Doha (DOH-Hamad Intl.) - 13,5 km
Doha Intl. Airport (DIA), Doha, Qatar - 6,4 km
Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Galamiddag på nyårsafton (31 december) per vuxen: 450 QAR
- Avgift per barn för galamiddag på nyårsafton (31 december): 225 QAR (från 5 till 11 år)
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för flygtransfer: QAR 325 per fordon (enkel resa)
- Städning finns tillgänglig mot en tilläggsavgift
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Det kan finnas lokala lagar som gör att ogifta gäster inte kan dela rum. Det är gästernas ansvar att kunna uppvisa äktenskapsbevis om så krävs av boendet.
- Förhandsbokningar krävs för massage och spabehandlingar. Bokningar kan göras genom att kontakta denna resort innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
- Alkohol serveras inte här.
Karta över Banana Island Resort Doha By Anantara
Adress
Banana Island Resort Doha By Anantara
Banana Island
Doha, Qatar
N 25.294031 E 51.64573
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.