




Des Alpes Luzern
Lucernes gamla stadskärna, Schweiz
Bekvämligheter
Des Alpes Luzern ligger centralt i Lucerne, en 3 minuters promenad från Kapellbrücke och en knapp fem minuters bilfärd från Verkehrshaus der Schweiz. Detta hotell ligger 0,2 km från Mt. Rigi och 0,3 km från The Swiss Path. Känn dig som hemma i ett av de 45 rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Sankt Peters-kyrkan - 0,1 km
Rosengartsamlingen (konstmuseum) - 0,1 km
Lucernes stadshus - 0,1 km
Hertensteinstrasse - 0,2 km
Kapellbrücke - 0,3 km
Jesuitkyrkan - 0,3 km
St. James Way - 0,4 km
Alpine Panorama Path - 0,4 km
Mt. Rigi - 0,4 km
Via Gottardo - 0,4 km
Lucerne Ferry Terminal - 0,4 km
Mühlenbrücke - 0,4 km
The Swiss Path - 0,5 km
Kunstmuseum Luzern - 0,5 km
Museum Sammlung Rosengart - 0,5 km
Närmaste flygplatser är:
Zürich Airport (ZRH) - 68,8 km
Geneva International Airport (GVA) - 262,2 km
Rekommenderad flygplats för Des Alpes Luzern är Geneva International Airport (GVA).
Gäster har tillgång till bland annat dator, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. Njut av utsikten från deras terrassen och dra nytta av deras gratis wi-fi och shopping på boendet. Detta hotell har även hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och bankettsal. Des Alpes Luzern har en restaurang som serverar gäster underbar mat. Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Hotelstars Union tilldelar officiella stjärnklassificeringar för boenden i Schweiz. Detta boende har klassificerats som 3 stars.Följande avgifter ska betalas på boendet:
- Stadsskatt: 2.00 CHF per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.
- Turistavgift: CHF 2.50 per person per natt
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för husdjur: CHF 25.00 per husdjur per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn, 2 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
Karta över Des Alpes Luzern
Adress
Des Alpes Luzern
Furrengasse 3
6004
Lucernes gamla stadskärna, Schweiz
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.
Resekategorier
- Sommarresor
- Vinterresor
- Fotbollsresor
- Kombinationsresor
- Formel 1-resor
- Julmarknad
- Semesterhus
- Bilsemester i Europa
- All Inclusive-resor
- Familjevänliga hotell
- Resetips: bo billigt och njut av lyxhotell
- Weekendresor
- Roadtrips
- Sparesor
- Barnkul
- Musikalresor
- Golfresor
- Öluffa
- Resor i filmernas fotspår
- Långsemester
- Mat- och vinresor















































