1 / 39

Hotel Glendower

Nuwara Eliya, Sri Lanka

Nära Victoriaparken

‌
‌

Recensioner

7.6 / 10av 38 omdömen
Renlighet7.2 / 10
Komfort6.2 / 10
Faciliteter8 / 10
Service8.4 / 10
Skick6.6 / 10

Bekvämligheter

Bar
Internet
Parkering
Kaffebryggare
TV
Säkerhetsbox
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Trädgård
Balkong
Terrass
Balkong eller terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Öppen spis
Skrivbord
Företagsvänlig

Hotel Glendower ligger i hjärtat av Nuwara Eliya, ett stenkast från Victoriaparken och 10 min promenad från Nuwara Eliya golfklubb. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 1,1 km från AOG Church Nuwara Eliya och 1,3 km från Single Tree Hill. Känn dig som hemma i ett av de 9 rummen med dvd-spelare och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns värdeförvaringsskåp och skrivbord. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Victoriaparken - 0,1 km
Nuwara Eliya golfklubb - 0,8 km
AOG Church Nuwara Eliya - 1,1 km
Holy Trinity Church - 1,3 km
Galways skogsreservat - 1,5 km
Lake Gregory - 1,8 km
Single Tree Hill - 2,1 km
Eagle's View Point Shanthipura - 3,4 km
Single Tree Hill - 3,4 km
Lover's Leap Waterfall - 4 km
Pedro Tea Factory - 4,4 km
Moon Plains Viewpoint - 5,1 km
Seetha Amman Temple - 7,6 km
Pidurutalagala - 8 km
Hakgala Botanic Gardens - 9,2 km

Hotel Glendower rekommenderar att du använder flygplatsen Colombo (CMB-Bandaranaike Intl.) - 180,8 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service, expressincheckning och expressutcheckning. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift och avgiftsfri parkering finns även på plats. Här får du tillgång tilll hyrcyklar och kan njuta av utsikten från terrassen och trädgården. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en spelhall. KING PRAWN, deras restaurang med loungebar, specialiserar sig på kinesiska köket och ståtar med utsikt över trädgården. Du kan även ta det lugnt på rummet med rumsservice (under begränsade tider). Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 11.00.
  • Avgift för kontinental frukost: USD 6.00 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för extrasäng: USD 10.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.

Karta över Hotel Glendower

Adress

Hotel Glendower

No 5, Grand Hotel Road

22200

Nuwara Eliya, Sri Lanka

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.