Oceania Clermont-Ferrand
Clermont-Ferrand, France
Recensioner
Bekvämligheter
Oceania Clermont-Ferrand ligger i hjärtat av Clermont-Ferrand, ett stenkast från Kulturhuset och 6 min promenad från Pierre de Coubertin Nautiska Stadion. Detta hotell med spa ligger 0,9 km från Place de Jaude och 1,1 km från Vercingétorixstatyn. Känn dig som hemma i ett av de 129 rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och gratis dagstidningar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Kulturhuset - 0,2 km
Pierre de Coubertin Nautiska Stadion - 0,5 km
Place de Jaude - 0,6 km
Musée Bargoin - 0,6 km
Vercingétorixstatyn - 0,7 km
Naturhistoriska museet Henri-Lecoq - 0,7 km
Henri-Lecoq-museet - 0,7 km
Musée du Ranquet - 0,9 km
Jardin Lecoq - 0,9 km
Katedralen i Clermont-Ferrand - 1 km
FRAC Museum - 1 km
Blaise Pascal University - 1,2 km
Amboise-fontänen - 1,2 km
Notre-Dame du Puy - 1,5 km
Montjuzetparken - 2,2 km
Oceania Clermont-Ferrand rekommenderar att du använder flygplatsen Clermont-Ferrand (CFE-Clermont-Ferrand - Auvergne Intl.) - 7,8 km
Gäster har tillgång till bland annat dator, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan njuta av massage. Här har du bland annat tillgång till bubbelpool och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, bankettsal och varuautomat. På detta hotell kan du äta något gott på derasrestaurang med loungebar. Vill du hellre ta det på rummet erbjuds rumsservice (under begränsade tider). Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 06.30 och 10.30 och på helger mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift. Detta boende har fått sin officiella stjärngradering från Frankrikes Turistutvecklingsbyrå, ATOUT France. Följande anläggningar är stängda efter årstid varje år från 19 december till 4 januari:- Restaurang
- Bar/lounge
- Restaurang
Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 2.20 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: EUR 20 för vuxna och EUR 20 för barn
- Parkeringsavgift: EUR 16 per natt
- Avgift för husdjur: EUR 20 per husdjur per natt
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Förhandsbokningar krävs för massage. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Höjdbegränsning gäller för parkering.
- Kontaktfri incheckning är tillgänglig.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Karta över Oceania Clermont-Ferrand
Adress
Oceania Clermont-Ferrand
82 Boulevard Francois Mitterrand
63000
Clermont-Ferrand, France
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.













































