Sofitel Winter Palace Luxor
East Bank, Egypten
Recensioner
Bekvämligheter
Sofitel Winter Palace Luxor ligger i Luxor (i området East Bank), en tio minuters promenad från både Luxortemplet och Luxor Corniche. Detta hotell i lyxstil ligger 15,8 km från Konungarnas dal och 0,4 km från Abu El-Hagag-moskén. Känn dig som hemma i ett av de 92 luftkonditionerade rummen med minibarer och LCD-tv. Sängen har bäddmadrass och sängtillbehör av högsta kvalitet. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, regndusch och gratis toalettartiklar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Luxor Corniche - 0,4 km
Luxortemplet - 0,4 km
Nilen - 0,6 km
Abu El-Hagag-moskén - 0,6 km
Mansheya Street - 0,7 km
Mumifieringsmuseet - 0,7 km
Luxormarknaden - 1,6 km
Luxormuseet - 1,8 km
Karnak ljus- och ljudshow - 2,4 km
Karnak - 2,9 km
Ramses III:s tempelbarkkapell - 3,3 km
Amun-Res område - 3,4 km
Thutmoses I:s obelisk - 3,5 km
Ramses II:s tempel - 3,7 km
Montu-templet - 3,9 km
Sofitel Winter Palace Luxor rekommenderar att du använder flygplatsen Luxor (LXR-Luxor Intl.) - 9,4 km
Gäster har tillgång till bland annat gratis dagstidningar i lobbyn, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Här har du tillgång till utomhuspool och kan njuta av trädgården. Detta hotell i viktoriansk stil har även gratis wi-fi, conciergetjänster och gratis barnpassning. Ta dig en bit mat på 1886, en av de 3 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och nyttja dess rumsservice. Mindre måltider finns även på deras kafé. Slappna av med en god drink på en av boendets 2 barer/lounger. Boendet är stängt mellan 1 maj 2026 och 30 november 2027.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Galamiddag på nyårsafton (31 december) per vuxen: 355 USD
- Avgift per barn för galamiddag på nyårsafton (31 december): 175 USD (från 6 till 12 år)
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för sen utcheckning: USD 100 (endast i mån av tillgång)
- Avgift för extrasäng: USD 50.0 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Ett barn, 11 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
Karta över Sofitel Winter Palace Luxor
Adress
Sofitel Winter Palace Luxor
Cornish El Nile St
85951
East Bank, Egypten
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.



































































































