1 / 44

Villa de Baron

Seevorstadt-Ost/Grosser Garten, Dresden, Tyskland

I Dresden (Altstadt Dresden)

‌
‌

Recensioner

8 / 10av 48 omdömen
Renlighet8.6 / 10
Komfort8.2 / 10
Läge7.6 / 10
Faciliteter6.6 / 10
Service8.4 / 10
Skick7.8 / 10

Bekvämligheter

Internet
Parkering
TV
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Trädgård
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Öppen spis
Skrivbord

Villa de Baron ligger i Dresden (i området Altstadt Dresden), en tio minuters bilfärd från både Frauenkirche och Grosser Garten. Detta hotell ligger 0,5 km från Dresdens zoo och 1,4 km från Rudolf-Harbig-Stadion. Känn dig som hemma i ett av de 13 rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, skrivbord och fläktar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Grosser Garten - 0,3 km
Dresdens zoo - 0,5 km
Rudolf-Harbig-Stadion - 0,6 km
Deutsches Hygiene-Museum - 1,2 km
Pragerstrasse Dresden - 1,5 km
Gläserne Manufaktur - 1,5 km
Heliga korsets kyrka - 1,8 km
Altmarkt-Galerie Dresden - 1,9 km
Altmarkt - 1,9 km
Junge Garde - 1,9 km
Det gamla marknadstorget - 2 km
Neumarkt - 2,1 km
Martin Luther-statyn - 2,2 km
Elbedalen vid Dresden - 2,2 km
QF Quartier an der Frauenkirche - 2,2 km

Villa de Baron rekommenderar att du använder flygplatsen Dresden (DRS) - 14,1 km

Gäster har tillgång till bland annat gratis dagstidningar i lobbyn, flerspråkig personal och bagageförvaring. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Skäm bort dig själv med massage eller njut av utsikten från deras terrassen och trädgården. Detta hotell har även gratis wi-fi, ett picknickområde och utomhusgrill. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stats-/lokalskatt på 6.42 procent tas ut

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 12.50 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för parkering utan tak: EUR 5 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Ett barn, 5 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.

Karta över Villa de Baron

Adress

Villa de Baron

Wienerstr. 44

01069

Seevorstadt-Ost/Grosser Garten, Dresden, Tyskland

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.