1 / 100

Leonidas Hotel and Studios

Kos, Grekland

Nära Kos hamn



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Pool
Bar
Internet
Parkering
Vattenkokare
Barnpool
TV
Säkerhetsbox
Kabel- eller satellit-TV
Solstolar
Hårtork
Trädgård
Balkong
Terrass
Balkong eller terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch

Leonidas Hotel and Studios ligger i Kos, en fem minuters bilfärd från både Kos hamn och Kos slott. Detta hotell ligger 10,3 km från Tigakis strand och 3,4 km från Kos Marina. Känn dig som hemma i ett av de 30 luftkonditionerade rummen med kylskåp och LCD-tv. Rummen har privata inredda balkonger. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrummen har badkar eller dusch och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Lambistranden - 1 km
Kos hamn - 1,3 km
Kos arkeologiska museum - 1,7 km
Herkulestemplet - 1,8 km
Agia Paraskevi kyrka - 1,8 km
Lotzias muslimska helgedom - 1,8 km
Eleftherias Square - 1,8 km
Agora - 1,8 km
Hippokrates träd - 1,8 km
Romerska amfiteatern Odeon - 1,9 km
Kristna basilikan - 1,9 km
Afroditehelgedomen - 1,9 km
Gazi Hassan Pashas moské - 1,9 km
Kos slott - 2,1 km
Kos Marina - 2,9 km

Närmaste flygplatser är:
Kos (KGS-Kos Island Intl.) - 24,5 km
Kalymnos (JKL-Kalymnos Island National) - 42,1 km
Bodrum (BXN-Imsik) - 53,5 km

Rekommenderad flygplats för Leonidas Hotel and Studios är Kos (KGS-Kos Island Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, expressincheckning och reception (öppen dygnet runt). Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Här får du tillgång tilll utomhuspool och kan njuta av utsikten från terrassen och trädgården. Detta hotell har även gratis wi-fi och conciergetjänster. På hotellets kafé kan du stilla hungern, och du kan även köpa snacks i deras snackbar/deli. Avsluta dagen med en drink på boendets bar eller bar vid poolen. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 08.00 till 09.30.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
  • Stadsskatt: Från 1 november till 31 mars, 0.50 EUR per boende, per natt
  • Stadsskatt: Från 1 april till 31 oktober, 2.00 EUR per boende, per natt

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 7 för vuxna och EUR 7 för barn
  • Avgift för flygtransfer: EUR 15 per person (enkel resa)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 500, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.

Karta över Leonidas Hotel and Studios

Adress

Leonidas Hotel and Studios

8, Sintagmatos Dodekanision St.

85300

Kos, Grekland

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.