1 / 54

Oaks Wellington Hotel

Wellington, Nya Zeeland

Nära Te Papa



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Bar
Internet
Parkering
Vattenkokare
Kaffebryggare
TV
Säkerhetsbox
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Brödrost
Hårtork
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Mikrovågsugn
Balkong
Terrass
Balkong eller terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Skrivbord
Frys
Hållbar
Familjevänlig

Oaks Wellington Hotel ligger i Wellington (i området Te Aro), ett stenkast från Courtenay Place och 4 minuters promenad från Cuba Street Mall. Detta hotell i lyxstil ligger 0,5 km från Te Papa och 0,5 km från Michael Fowler Centre. Känn dig som hemma i ett av de 226 luftkonditionerade rummen med kylskåp. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Wellingtons centrala affärsdistrikt - 0,1 km
St James Theatre - 0,1 km
Courtenay Place - 0,2 km
Te Aro Pa - 0,2 km
The Opera House - 0,2 km
New Zealand Film Archive - 0,2 km
Cuba Street Mall - 0,3 km
Bucket Fountain - 0,3 km
Tākina Wellington Convention and Exhibition Centre - 0,3 km
Embassy Theatre - 0,4 km
BATS Theatre - 0,4 km
Michael Fowler Centre - 0,5 km
Wellington Town Hall - 0,5 km
Te Papa - 0,5 km
St. John's in the City - 0,6 km

Närmaste flygplatser är:
Wellington (WLG-Wellington Intl.) - 6,9 km
Paraparaumu (PPQ) - 56,4 km

Rekommenderad flygplats för Oaks Wellington Hotel är Wellington (WLG-Wellington Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat business-service, expressincheckning och expressutcheckning. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och bankettsal. Gäster på Oaks Wellington Hotel kan äta gott på Oak n Vine eller köpa något att äta i deras snackbar/deli. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukost enligt egen beställning serveras på vardagar mellan 07.00 och 10.00 och på helger mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift. Stjärngradering tillhandahålls av Qualmark®, källa till officiella stjärngraderingar för boenden i Nya Zeeland.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition för städning: NZD 200 per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukost enligt egen beställning: NZD 20–50 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för bevakad parkering: NZD 25 per natt (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
  • Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
  • Avgift för extrasäng: NZD 59.0 per natt
  • För kreditkortsbetalningar tillkommer en avgift på 2 procent

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Ett barn, 5 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
  • Höjdbegränsning gäller för parkering.

Karta över Oaks Wellington Hotel

Adress

Oaks Wellington Hotel

89 Courtenay Place

6011

Wellington, Nya Zeeland

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.