




Moroccan House Hotel Casablanca
Casablanca, Marocko
Bekvämligheter
Moroccan House Hotel Casablanca ligger centralt i Casablanca, en fem minuters bilfärd från både Hassan II-moskén och Centrala marknaden i Casablanca. Detta hotell med spa ligger 8,9 km från Ain Diabs strand och 0,9 km från Ecole Assimil-Formation (skola). Känn dig som hemma i ett av de 58 rummen med minibarer och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. Gäster erbjuds telefon och mörkläggningsgardiner, såväl som städning dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Centrala marknaden i Casablanca - 0,5 km
Ecole Assimil-Formation (skola) - 0,5 km
Kulturhuset i Sidi Belyout - 0,6 km
United Nations Square - 1,1 km
La Sqala - 1,3 km
Place Mohammed V - 1,3 km
Chleuh-moskén - 1,5 km
Abderrahman Slaoui-stiftelsens museum - 1,7 km
Port of Casablanca - 1,7 km
Parc de la Ligue Arabe - 1,8 km
Kyrkan Notre Dame de Lourdes - 1,9 km
Cathedrale Sacre Coeur - 1,9 km
Rick's Café - 1,9 km
Marina Shopping Center - 2,3 km
Mahkama av Pacha - 2,4 km
Moroccan House Hotel Casablanca rekommenderar att du använder flygplatsen Casablanca (CMN-Mohammed V) - 35,4 km
Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan njuta av massage. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och bankettsal. Du kan äta gott på hotellets restaurang, som serverar lunch och middag. Du kan även beställa tilltugg på deras kafé och du har tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 13.20 MAD per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: MAD 55 per person (ungefärligt pris)
- En avgift tas ut för sen utcheckning
- Avgift för värdeförvaringsskåp på rummet: MAD 30 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Förhandsbokningar krävs för massage. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
Karta över Moroccan House Hotel Casablanca
Adress
Moroccan House Hotel Casablanca
3, Rue Mohamed SMIHA
20100
Casablanca, Marocko
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.