Sandman Signature Edmonton Downtown Hotel
Centrala Edmonton, Edmonton, Alberta, Kanada
Recensioner
Bekvämligheter
Sandman Signature Edmonton Downtown Hotel ligger centralt i Edmonton, en kort promenad från Edmonton Centrum och 6 min promenad från Rogers Place. Detta hotell ligger 0,8 km från Edmonton Convention Centre och 2,5 km från Commonwealth Stadium. Känn dig som hemma i ett av de 309 rummen med kylskåp och platt-tv. Sängen har bäddmadrass och sängtillbehör av högsta kvalitet. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Privat badrum med badkar/dusch, lyxtoalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Edmonton City Hall - 0,2 km
Sir Winston Churchill Square - 0,2 km
Art Gallery of Alberta - 0,3 km
Edmonton Centrum - 0,3 km
104th Avenue Off-Leash Dog Park - 0,4 km
Grand Villa Casino - 0,5 km
Winspear Centre - 0,5 km
Rogers Place - 0,5 km
Citadel Theatre - 0,6 km
Royal Alberta Museum - 0,6 km
River Valley Funicular - 0,8 km
Edmonton Convention Centre - 0,8 km
MacEwan University - 0,8 km
Starlite Room - 0,9 km
Royal Alexandra sjukhus - 1,7 km
Sandman Signature Edmonton Downtown Hotel rekommenderar att du använder flygplatsen Edmonton, AB (YEG-Edmonton Intl.) - 30,9 km
Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, expressutcheckning och kemtvätt/tvättjänster. Detta hotell har 5 konferensrum för olika typer av möten och events. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Du får tillgång till inomhuspool, bubbelpool och fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och en frisersalong. Vill du äta något gott kan du ta dig till deras steakhouse CHOP Steakhouse and Bar, som även har en loungebar, eller stanna kvar på rummet och beställa rumsservice (under begränsade tider). Frukost enligt egen beställning serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 11.00.- Avgift för frukost enligt egen beställning: CAD 15–30 för vuxna och CAD 15–30 för barn (ungefärligt pris)
- Avgift för parkering under tak: CAD 31.50 per natt
- Avgift för husdjur: CAD 30 per boende per natt (max CAD 150.00 per vistelse) plus CAD 30 som engångsavgift för städning
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
- Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
- Avgift för extrasäng: CAD 20.0 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 07.00 och 23.00.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Bil behövs för transport till och från detta boende.
- Höjdbegränsning gäller för parkering.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Karta över Sandman Signature Edmonton Downtown Hotel
Adress
Sandman Signature Edmonton Downtown Hotel
10235 - 101 Street
T5J3E9
Centrala Edmonton, Edmonton, Alberta, Kanada
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.


























































