DoubleTree by Hilton Berlin Ku'damm
Västberlins centrum, Berlin, Tyskland
Recensioner
Bekvämligheter
DoubleTree by Hilton Berlin Ku'damm ligger mitt i Berlin, på fem minuters gångavstånd från både Kejsar Wilhelms minneskyrka och Die Stachelschweine. Detta hotell i lyxstil ligger 0,5 km från Kurfürstendamm och 0,8 km från Europa Center. Känn dig som hemma i ett av de 420 rummen med minibar och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. Badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, laptopanpassade värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Kejsar Wilhelms minneskyrka - 0,3 km
Kurfürstendamm - 0,3 km
Die Stachelschweine - 0,3 km
Europa Center - 0,4 km
Weltkugelbrunnen - 0,4 km
Ku’damm Eck - 0,4 km
Kaufhaus des Westens - 0,6 km
Zoo Berlin - 0,6 km
Berlinakvariet - 0,7 km
Theater des Westens - 0,8 km
The Story of Berlin - 0,9 km
Tiergarten Park - 1,6 km
Nollendorfplatz - 1,7 km
Bauhaus-arkivet - 1,7 km
Technische Universität Berlin - 1,9 km
DoubleTree by Hilton Berlin Ku'damm rekommenderar att du använder flygplatsen Berlin (BER-Brandenburg) - 27,7 km
Gäster har tillgång till bland annat expressutcheckning, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Detta hotell har 11 konferensrum för olika typer av möten och events. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Här finns bland annat tillgång till bastu och dygnet runt-öppet fitnesscenter. Detta hotell har även gratis wi-fi, hjälp med bokning av biljetter och guidade turer och bankettsal. Du kan äta lunch och middag på hotellets restaurang Berlin Eatery eller bara ta det lugnt på rummet med rumsservice dygnet runt. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 06.30 och 10.30 och på helger mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stats-/lokalskatt på 8.025 procent tas ut
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: EUR 35 per person (ungefärligt pris)
- Avgift för parkering under tak: EUR 35 per dag
- Avgift för husdjur: EUR 53 per boende per vistelse
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Bil rekommenderas för transport till och från detta boende.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Karta över DoubleTree by Hilton Berlin Ku'damm
Adress
DoubleTree by Hilton Berlin Ku'damm
Los-Angeles-Platz 1
10789
Västberlins centrum, Berlin, Tyskland
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.






















































































