1 / 32

Hôtel des Dames

Riquier, Nice, Frankrike

I Nice (Riquier)

‌
‌

Recensioner

8.2 / 10av 235 omdömen
Renlighet8.8 / 10
Komfort7.4 / 10
Faciliteter7.4 / 10
Service9 / 10
Skick7.6 / 10

Bekvämligheter

Internet
Parkering
TV
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Minibar
Trädgård
Takfläkt
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Skrivbord

Hôtel des Dames ligger centralt i Nice, en fem minuters bilfärd från både Promenade des Anglais och Nice marina. Detta hotell ligger 19,8 km från Circuit de Monaco och 2,1 km från Place Masséna. Känn dig som hemma i ett av de 25 rummen med kylskåp och minibar. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och en platt-tv med kabelkanaler erbjuder all underhållning du behöver. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, skrivbord och gratis dagstidningar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Musee d'Art Moderne et d'Art Contemporain - 0,8 km
Place Garibaldi - 0,8 km
Castle Hill - 0,8 km
Théâtre de Nice - 0,9 km
Promenade du Paillon - 0,9 km
Nice marina - 1,1 km
Place Rossetti - 1,2 km
Nice domkyrka - 1,2 km
Port Lympia - 1,3 km
Cours Saleya - 1,4 km
Promenade des Anglais - 1,4 km
Place du Palais de Justice - 1,4 km
Musee National Marc Chagall - 1,5 km
Place Masséna - 1,6 km
Castel strand - 1,6 km

Den största flygplatsen i närheten är Nice (NCE-Cote d'Azur) - 9 km

Gäster har tillgång till bland annat gratis dagstidningar i lobbyn, reception (öppen dygnet runt) och bagageförvaring. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Njut av utsikten från deras terrassen och trädgården, och dra nytta av deras gratis wi-fi. Boendet har även conciergetjänster och ett picknickområde. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 11.00. Detta boende har fått sin officiella stjärngradering från Frankrikes Turistutvecklingsbyrå, ATOUT France.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 1.07 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för kontinental frukost: EUR 12 för vuxna och EUR 12 för barn
  • Avgift för parkering under tak: EUR 18 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.

Karta över Hôtel des Dames

Adress

Hôtel des Dames

10 Rue Barberis

06300

Riquier, Nice, Frankrike

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.