Hotel Pearl International
Fort Tondiarpet, Chennai, Indien
Recensioner
Bekvämligheter
Hotel Pearl International ligger i Chennai (i området Centrala Chennai), en tio minuters bilfärd från både Consulate General of the United States, Chennai och Jawaharlal Nehru-stadion. Detta hotell ligger 5,5 km från Marina Beach och 16,8 km från Chennai Trade Centre. Känn dig som hemma i ett av de 48 rummen med LCD-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Privat badrum med dusch, regndusch och gratis toalettartiklar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och gratis flaskvatten. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Jawaharlal Nehru-stadion - 1,8 km
St. Andrew's Kirk - 1,9 km
Ripon Building - 2,1 km
Mayor Radhakrishnans stadion - 3,1 km
Regeringmuseet - 3,3 km
Anna Salai - 3,7 km
Anderson Church - 3,8 km
Raja Muthiah Hall - 3,9 km
S:t Georges fästning - 4,2 km
St. Mary's Church - 4,2 km
Madras högsta domstol - 4,3 km
Armeniska kyrkan - 4,4 km
British Deputy High Commission Chennai - 4,6 km
Sankara Nethralaya - 4,7 km
Doveton House - 4,8 km
Hotel Pearl International rekommenderar att du använder flygplatsen Chennai International Airport (MAA) - 20 km
Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, limousine- och taxibokning och expressincheckning. Hämtning vid järnvägsstationen erbjuds avgiftsfritt (tillgänglig dygnet runt) och avgiftsfri parkering är tillgängligt på plats. Här har du tillgång till dygnet runt-öppet fitnesscenter och kan njuta av takterrassen. Boendet har även gratis wi-fi, en eldstad i lobbyn och hjälp med bokning av biljetter och guidade turer. Gäster kan enkelt ta sig till stranden eller shoppingcentret med boendets buss (avgift tillkommer). Du kan äta lunch och middag på hotellets restaurang Pearl restaurant eller bara ta det lugnt på rummet med rumsservice dygnet runt. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 07.00 och 10.00.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Kontantdeposition: INR 40 per natt
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för flygtransfer: INR 1300 per fordon
- Avgift för extrasäng: INR 500 per vistelse
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Det kan finnas lokala lagar som gör att ogifta gäster inte kan dela rum. Det är gästernas ansvar att kunna uppvisa äktenskapsbevis om så krävs av boendet.
- Barn upp till 5 år bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används. Det är möjligt att barn inte är berättigade till gratis frukost.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
Karta över Hotel Pearl International
Adress
Hotel Pearl International
39, V. V. Koil Street
600003
Fort Tondiarpet, Chennai, Indien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.



















































