Hotel San Buenaventura De Atitlan
Panajachel, Guatemala
Recensioner
Bekvämligheter
I Sololá ligger Hotel San Buenaventura De Atitlan vid vattnet, en 3 minuters promenad från Atitlanreservatets fjärilsträdgård och 3 minuters bilfärd från Iglesia Católica San Francisco de Asís. Detta hotell vid stranden ligger 1,9 km från Panajachel Municipal Market och 2,4 km från Piedra del Zope. Känn dig som hemma i ett av de 10 rummen. Badrummen har dusch och hårtorkar. På rummet finns massage på rummet. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Atitlánsjön - 0,1 km
Atitlanreservatets fjärilsträdgård - 0,3 km
Casa Cakchiquels konstcentrum - 1,4 km
Azul Mayas arkeologiska museum - 1,5 km
La Galeria - 1,6 km
Iglesia Católica San Francisco de Asís - 1,9 km
Panajachel Municipal Market - 1,9 km
Piedra del Zope - 2,2 km
San Jorges utsiktsplats - 3,6 km
Pintando Santa Catarina Palopó - 5,8 km
Santa Catarina Palopo kyrka - 7,7 km
Tzantizotz naturreservat - 15,6 km
Los Elementos Day Spa - 19,2 km
Pascual Abaj - 24,2 km
Chichi kyrkogård - 24,2 km
Närmaste flygplatser är:
Quetzaltenango (AAZ-Los Altos) - 79,1 km
Guatemala City (GUA-La Aurora Intl.) - 142,3 km
Rekommenderad flygplats för Hotel San Buenaventura De Atitlan är Guatemala City (GUA-La Aurora Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat expressutcheckning, flerspråkig personal och bagageförvaring. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Här har du tillgång till utomhuspool och en härlig privat strand. Detta hotell har även gratis wi-fi, conciergetjänster och utomhusgrill. Gäster kan enkelt ta sig till närliggande attraktioner med boendets buss (avgift tillkommer). Hotel San Buenaventura De Atitlan har en restaurang som serverar gäster underbar mat. Avsluta dagen med en drink på boendets bar eller bar vid poolen. Här erbjuds en gratis komplett frukost dagligen mellan 08.00 och 10.00. Detta boende kommer att renoveras mellan 21 september 2026 och 2 oktober 2026 (slutdatum kan komma att ändras). Följande områden påverkas:- Pool
- Avgift för flygtransfer: GTQ 250 per person (enkel resa)
- Tidig incheckning är tillgänglig mot en avgift (i mån av tillgänglighet)
- Avgift för sen incheckning mellan 21.00 och 00.00
- Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Poolen är tillgänglig mellan 09.00 och 21.00.
- Det är möjligt att barn inte är berättigade till gratis frukost.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Gäster får tillgång till rummen med mobilnyckel.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
Karta över Hotel San Buenaventura De Atitlan
Adress
Hotel San Buenaventura De Atitlan
Antigua Finca San Buenaventura
7010
Panajachel, Guatemala
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.



































































































