




Makkah Hotel
Mecka, Saudiarabien
Bekvämligheter
Makkah Hotel placerar dig mitt i Mekka, ett stenkast från King Fahad Gate och Stora moskén i Makkah. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 2,5 km från Abraj Al-Bait-tornen och 4 km från Souk Al-Khalil. Känn dig som hemma i ett av de 614 luftkonditionerade rummen med minibarer och LCD-tv. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan satellitkanaler står för underhållningen. Badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
King Fahad Gate - 0,1 km
Stora moskén i Makkah - 0,2 km
Souk Al-Khalil - 0,3 km
Abraj Al-Bait-tornen - 0,3 km
Alkhalil-gården - 0,3 km
Abraj Al Bait Hajar Tower - 0,4 km
Zamzams källa - 0,4 km
Maqam Ibrahim - 0,5 km
Kaba - 0,5 km
Svarta stenen - 0,5 km
Al-Salam Gate - 0,7 km
Safa och Marwah - 0,9 km
60th Street - 1 km
As-Haabee utställning - 1,3 km
Masjid Al-Jinn - 1,9 km
Makkah Hotel rekommenderar att du använder flygplatsen Jeddah (JED-King Abdulaziz Intl.) - 95,7 km
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, business-service dygnet runt och gratis dagstidningar i lobbyn. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Koppla av på deras fullständiga spa, där du kan njuta av massage. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Ta dig en bit mat på Lagenda Restaurant, en av de 4 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och nyttja dess rumsservice dygnet runt. Mindre måltider finns även på deras kafé. Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Slappna av med en god drink på en av boendets 2 barer/lounger. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30. Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av Saudi Ministry of Tourism.- Avgift för frukostbuffé: SAR 80 för vuxna och SAR 80 för barn
- Parkeringsavgift: SAR 870 per dag
- Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
- Avgift för extrasäng: SAR 250 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Det kan finnas lokala lagar som gör att ogifta gäster inte kan dela rum. Det är gästernas ansvar att kunna uppvisa äktenskapsbevis om så krävs av boendet.
- Par som vill dela rum måste ha med sig äktenskapsbevis.
- Enligt policy kan vissa bokningar för gruppevenemang eller fester, inklusive svensexor och möhippor, nekas.
- Ett barn, 11 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Alkohol serveras ej och är förbjudet på detta boende.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
Karta över Makkah Hotel
Adress
Makkah Hotel
Ibrahim Al Khalil Street, Al Haram
24231
Mecka, Saudiarabien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.