1 / 40

Hôtel Le Voyageur de Québec

La Cite-Limoilou, Québec, Québec, Kanada

I Québec (La Cité-Limoilou)

‌
‌

Recensioner

7.4 / 10av 1386 omdömen
Renlighet7.4 / 10
Komfort7.2 / 10
Faciliteter7 / 10
Service7.6 / 10
Skick6.8 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Bar
Internet
Parkering
Kaffebryggare
Husdjur tillåtna
Telefon
Hårtork
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Dusch

Hôtel Le Voyageur de Québec ligger i Québec (i området La Cité-Limoilou), fem minuter med bil från både Quebec City Convention Center och Grande Allée. Detta hotell ligger 4,8 km från Château Frontenac och 10,1 km från Montmorency Falls. Känn dig som hemma i ett av de 82 rummen med kylskåp. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. På rummet finns kaffe- och tebryggare, mörkläggningsgardiner och telefon med gratis lokalsamtal. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Enfant-Jésus Hospital - 1 km
Domaine de Maizerets - 1,1 km
Saint Lawrencefloden - 1,6 km
Cégep Limoilou - 1,9 km
Hôpital Saint-Francois D'Assise - 2,8 km
Centre de Foires - 3,2 km
Vidéotron Centre - 3,2 km
Parc Victoria - 3,4 km
ExpoCite - 3,4 km
Hôtel-Dieu de Québec - 3,5 km
Hotel Dieu Augustines museum - 3,6 km
Eglise Saint-Roch - 3,7 km
Saint-Jean Street - 3,7 km
Place d'Youville - 3,7 km
Théâtre Capitole - 3,7 km

Hôtel Le Voyageur de Québec rekommenderar att du använder flygplatsen Jean Lesage International Airport (YQB) - 21,5 km

Gäster har tillgång till bland annat dator, gratis dagstidningar i lobbyn och reception (öppen dygnet runt). Avgiftsfri parkering erbjuds på plats. Här har du tillgång till inomhuspool, gratis wi-fi och bröllopstjänster. Detta hotell ger dig möjlighet att lyxa till det lite med rumsservice. Slappna av med en god drink på en av boendets 2 barer/lounger. Här erbjuds en gratis kontinental frukost dagligen mellan 06.30 och 10.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: CAD 200 per boende, per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för husdjur: CAD 20 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Spjälsäng (babysäng): CAD 15.0 per dag
  • Avgift för extrasäng: CAD 15.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).

Karta över Hôtel Le Voyageur de Québec

Adress

Hôtel Le Voyageur de Québec

2250 Boulevard Ste-Anne

G1J 1Y2

La Cite-Limoilou, Québec, Québec, Kanada

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.