Villetta Capodimonte Guest House
Neapel, Italien
Recensioner
Bekvämligheter
Mitt i Neapel ligger Villetta Capodimonte Guest House, en knapp fem minuters bilfärd från Catacombe di San Gennaro och Neapels arkeologiska nationalmuseum. Detta pensionat ligger 6,1 km från Santa Chiara-basilikan och 6,7 km från Palazzo Reale. Känn dig som hemma i ett av de 4 luftkonditionerade rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Badrum med dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns skrivbord och mörkläggningsgardiner. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Neapels Botaniska trädgårdar - 1,3 km
Catacombe di San Gennaro - 1,8 km
Museo Madre - 2,4 km
Piazza Cavour - 2,5 km
Neapels arkeologiska nationalmuseum - 2,7 km
Neapels katedral - 2,7 km
Via dei Tribunali - 2,7 km
Piazza Giuseppe Garibaldi - 2,9 km
Corso Umberto I - 2,9 km
Spaccanapoli - 3 km
San Lorenzo Maggiore - 3 km
Via San Gregorio Armeno - 3,1 km
Neapels undre värld - 3,1 km
San Gregorio Armenos kyrka - 3,1 km
Mercato di Porta Nolana - 3,1 km
Villetta Capodimonte Guest House rekommenderar att du använder flygplatsen Neapels internationella flygplats (NAP) - 7,3 km
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, expressutcheckning och bagageförvaring. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig på begäran), och avgiftsfri parkering finns på plats. Njut av utsikten från deras terrassen och trädgården, och dra nytta av deras gratis wi-fi. Detta pensionat har även conciergetjänster, en tv i allmänt utrymme och ett picknickområde. Du kan äta gott på pensionatets restaurang och kafé. Här har du även tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Här erbjuds en gratis frukost enligt egen beställning dagligen mellan 08.30 och 10.00.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Galamiddag på julafton (24 december) per vuxen: 70 EUR
- Avgift per barn för galamiddag på julafton (24 december): 35 EUR (ålder från 5 till 11 år)
- Galamiddag på juldagen (25 december) per vuxen: 70 EUR
- Avgift per barn för galamiddag på juldagen (25 december): 35 EUR (från 5 till 11 år)
- Galamiddag på nyårsafton (31 december) per vuxen: 70 EUR
- Avgift per barn för galamiddag på nyårsafton (31 december): 35 EUR (från 5 till 11 år)
- Galamiddag på nyårsdagen (1 januari) per vuxen: 100 EUR
- Avgift per barn för galamiddag på nyårsdagen (1 januari): 50 EUR (från 5 till 11 år)
- Galamiddag på alla hjärtans dag (14 februari) per vuxen: 50 EUR
- Avgift per barn för galamiddag på alla hjärtans dag (14 februari): 25 EUR (från 5 till 11 år)
- Stadsskatt: 5.50 EUR per person per natt i upp till 14 nätter. Skatten gäller inte barn under 14 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för flygtransfer: EUR 20 per fordon (max. antal passagerare 3)
- Avgift för flygplatstransport per barn: EUR 5 (upp till 6 år)
- Deposition för husdjur: EUR 50 per vistelse
- Avgift för husdjur: EUR 15 per husdjur per vistelse
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Avgift för sen incheckning mellan 16.00 och 00.00
- Sen utcheckning är möjlig mot en avgift (endast i mån av tillgång)
- Städning finns tillgänglig mot en tilläggsavgift
- Avgift för extrasäng: EUR 20.0 per dag
- Middag med värdfolket: EUR 25
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
- Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
- Husdjur tillåts endast i vissa rum (avgifter tillkommer, information om detta under Avgifter). Gäster kan få ett av dessa rum genom att kontakta receptionen direkt med hjälp av informationen i bokningsbekräftelsen.
Karta över Villetta Capodimonte Guest House
Adress
Villetta Capodimonte Guest House
Via Macedonia, 26
80137
Neapel, Italien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.



































































