Hotel Globus
Chodov, Prag, Tjeckien
Recensioner
Bekvämligheter
Hotel Globus ligger i Prag (i området Chodov), en kvarts bilfärd från både Torget i Gamla Stan och Det dansande huset. Detta hotell ligger 9,6 km från Wenceslas-torget och 10,8 km från Karlsbron. Känn dig som hemma i ett av de 156 rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Privat badrum har djupa badkar och hårtorkar. På rummet finns skrivbord. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Kunratice-skogen - 1,1 km
Centrum Chodov - 1,3 km
Institute for Clinical and Experimental Medicine - 2,1 km
Fortuna Arena - 4,5 km
TTTM Sapa - 4,7 km
Hostivarsjön - 4,8 km
Prag-mässan - 7,2 km
Slottet Vysehrad - 7,8 km
Jungfru Marie och Helige Karl den stores kyrka - 7,9 km
TV-tornet Zizkov - 8,1 km
Antonín Dvořák museum - 8,1 km
Podoli Swimming Pool - 8,2 km
Riegrovy Sady - 8,3 km
Fredstorget - 8,5 km
Pruhonices slott - 8,6 km
Hotel Globus rekommenderar att du använder flygplatsen Vaclav Havel Airport (PRG) - 31,9 km
Gäster har tillgång till bland annat business-service, reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Planerar du ett event i Prag? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 240 kvadratmeter, däribland konferensrum och mötesrum. Gäster har tillgång till hämtning vid järnvägsstationen mot en avgift och parkering (avgift tillkommer) finns tillgänglig på plats. Njut av utsikten från deras terrassen och trädgården, och dra nytta av deras gratis wi-fi. Boendet har även conciergetjänster, en souvenirbutik eller tidningskiosk och en frisersalong. Gäster kan enkelt ta sig till lokala attraktioner med boendets buss (avgift tillkommer). Du kan stilla din aptit på detta hotells restaurang som serverar lunch och middag. Vill du hellre mysa på rummet har du dessutom tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Koppla av med en drink på en av boendets 2 barer/lounger. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 07.00 och 10.00.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 50.00 CZK per person per natt i upp till 60 nätter.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för parkering utan tak: CZK 100 per dag (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
- Avgift för husdjur: CZK 250 per husdjur per natt
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
Karta över Hotel Globus
Adress
Hotel Globus
Gregorova 2115-10, Prague 4
148 00
Chodov, Prag, Tjeckien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.










































