1 / 44

Hôtel du Lion

Quartier du Petit-Montrouge, Paris, Frankrike

Nära Paris katakomber

‌
‌

Recensioner

8.4 / 10av 564 omdömen
Renlighet9 / 10
Komfort8 / 10
Läge9.4 / 10
Faciliteter7.8 / 10
Service8.8 / 10
Skick8.2 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Internet
TV
Säkerhetsbox
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Skrivbord

Hôtel du Lion ligger centralt i Paris, en kort promenad från Paris katakomber och 3 min med bil från Luxembourgträdgården. Detta hotell ligger 3,5 km från Notre-Dame och 3,5 km från Louvren. Känn dig som hemma i ett av de 33 rummen med platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar eller dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Paris katakomber - 0,1 km
Tour Montparnasse - 1,4 km
Luxembourgträdgården - 1,4 km
Cité Internationale Universitaire de Paris - 1,5 km
Sorbonne - 1,9 km
Gare d'Austerlitz (station) - Place d'Italie (torg) (13 arr.) - 1,9 km
Le Bon Marche - 2 km
Panthéon - 2 km
Saint-Germain-des-Pres kloster - 2,4 km
Hôpital de la Pitié Salpêtrière - 2,8 km
Sainte-Chapelle - 2,8 km
Île de la Cité - 2,9 km
Notre-Dame - 2,9 km
Pont Neuf - 2,9 km
Seine - 3 km

Närmaste flygplatser är:
Orly Airport (ORY) - 13,3 km
Roissy - Charles de Gaulle Airport (CDG) - 37,5 km

Rekommenderad flygplats för Hôtel du Lion är Roissy - Charles de Gaulle Airport (CDG).

Gäster har tillgång till bland annat dator, gratis dagstidningar i lobbyn och reception (öppen dygnet runt). Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi, conciergetjänster och varuautomat. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 09.30. Detta boende har fått sin officiella stjärngradering från Frankrikes Turistutvecklingsbyrå, ATOUT France.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 3.25 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 18 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukostbuffé: EUR 12–15 för vuxna och EUR 12–15 för barn (ungefärligt pris)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 1000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.

Karta över Hôtel du Lion

Adress

Hôtel du Lion

1 Avenue du General Leclerc

75014

Quartier du Petit-Montrouge, Paris, Frankrike

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.