River Palace Hotel
Flaminio, Rom, Italien
Recensioner
Bekvämligheter
När du bor på River Palace Hotel i centrala Rom är du endast en kort promenad från Villa Borghese och fem minuters promenad från Piazza del Popolo. Detta hotell ligger 2,1 km från Piazza Navona och 2,3 km från Trevifontänen. Känn dig som hemma i ett av de 72 individuellt inredda rummen med minibar och smart-tv. Sängen har duntäcken och sängtillbehör av högsta kvalitet. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och en platt-tv med kabelkanaler erbjuder all underhållning du behöver. Privat badrum med bidéer och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Villa Borghese - 0,1 km
Piazza del Popolo - 0,3 km
Via del Babuino - 0,4 km
Via del Corso - 0,4 km
Tiberfloden - 0,4 km
Pincio-terrassen - 0,6 km
Via Cola di Rienzo - 0,7 km
Piazza di Spagna - 0,9 km
Villa Medici - 1 km
Spanska trappan - 1,1 km
Via Condotti - 1,1 km
Via Veneto - 1,5 km
Via del Tritone - 1,5 km
Rinascente Flagship Store - Via del Tritone - 1,6 km
Piazza di Trevi - 1,7 km
Närmaste flygplatser är:
Ciampinos flygplats (CIA) - 29,3 km
Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.) - 30,7 km
Rekommenderad flygplats för River Palace Hotel är Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat limousine- och taxibokning, gratis dagstidningar i lobbyn och kemtvätt/tvättjänster. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi, conciergetjänster och reception. Du kan äta något gott på hotellets kafé. Vill du hellre ta det lugnt på rummet har du tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Släck törsten med din favoritdrink i boendets bar. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00. Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av the local rating authority.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 7.50 EUR per person per natt i upp till 10 nätter. Skatten gäller inte barn under 10 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för kontinental frukost: EUR 20 för vuxna och EUR 20 för barn
- Avgift för flygtransfer: EUR 75 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 3)
- Avgift för närliggande parkering: EUR 35 per per dag (300 meter bort, öppen 06.00 till 00.00)
- Avgift för sen utcheckning: EUR 60 (endast i mån av tillgång)
- Avgift för extrasäng: EUR 30.00 per natt
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
- Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).
Karta över River Palace Hotel
Adress
River Palace Hotel
Via Flaminia 33
00196
Flaminio, Rom, Italien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.



























































