Hotel Principe Di Piemonte
Esquilino, Rom, Italien
Recensioner
Bekvämligheter
Hotel Principe Di Piemonte ligger i Rom (i området Roms historiska stadsdel), fem minuter med bil från både Forum Romanum och Colosseum. Detta hotell ligger 3,1 km från Via Veneto och 3,3 km från Via del Corso. Känn dig som hemma i ett av de 23 rummen med kylskåp och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Basilica di Santa Croce i Gerusalemme - 0,6 km
Piazza Vittorio Emanuele II - 0,9 km
Via Marsala - 1 km
Via Appia Nuova - 1,2 km
Basilica di San Giovanni in Laterano - 1,2 km
Roma-La Sapienza-universitetet - 1,4 km
Piazza Santa Maria Maggiore - 1,4 km
Basilica di Santa Maria Maggiore - 1,6 km
Neros gyllene hus - 1,8 km
Teatro dell'Opera di Roma - 1,9 km
Piazza della Repubblica - 2 km
Umberto I - Policlinico di Roma - 2 km
Via Nazionale - 2 km
Colosseum - 2,1 km
Quirinale - 2,1 km
Närmaste flygplatser är:
Ciampinos flygplats (CIA) - 25,7 km
Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.) - 29,8 km
Rekommenderad flygplats för Hotel Principe Di Piemonte är Rom (FCO-Fiumicino - Leonardo da Vinci Intl.).
Gäster har tillgång till bland annat limousine- och taxibokning, expressincheckning och expressutcheckning. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och conciergetjänster. Du kan äta något gott på hotellets kafé. Vill du hellre ta det lugnt på rummet har du tillgång till rumsservice dygnet runt. Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Här erbjuds en gratis frukostbuffé dagligen mellan 07.00 och 09.30. Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av the local rating authority.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 6.00 EUR per person per natt i upp till 10 nätter. Skatten gäller inte barn under 10 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för närliggande parkering: EUR 4 per per dag
- Spjälsäng (babysäng): EUR 10.0 per dag
- Avgift för extrasäng: EUR 30.0 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Husdjur tillåts endast i vissa rum och det tillämpas även andra begränsningar vad gäller husdjur. Gäster kan få tillåtelse att ta med sig husdjur genom att föranmäla detta. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen.
- Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
Karta över Hotel Principe Di Piemonte
Adress
Hotel Principe Di Piemonte
Via Giovanni Giolitti 449
00185
Esquilino, Rom, Italien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.



























































