Hotel Beit Shmuel
Mamilla, Jerusalem, Israel
Recensioner
Bekvämligheter
Hotel Beit Shmuel ligger i Jerusalem (i området Centrala Jerusalem), fem minuter med bil från både El Aqsa-moskén, Jerusalem, Israel och Västra muren. Detta hotell ligger 0,1 km från Mount Herzl och 0,3 km från Mamilla Cemetery and Pool. Känn dig som hemma i ett av de 39 luftkonditionerade rummen med minibar och smart-tv. Rummen har privata balkonger/terrasser. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. Badrum med dusch, regndusch och gratis toalettartiklar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Mount Herzl - 0,1 km
Mamilla Mall - 0,3 km
Mamilla Cemetery and Pool - 0,3 km
Jaffa-porten - 0,4 km
Självständighetsparken - 0,6 km
Davids torn-museet över Jerusalems historia - 0,6 km
Montefiore Windmill - 0,6 km
Nya porten - 0,6 km
Christ Church - 0,6 km
Sultans pool - 0,7 km
Church of St. Mark - 0,7 km
Via Dolorosa - 0,8 km
Monastery of St. Saviour - 0,8 km
Oskar Schindler's Grave - 0,8 km
Mosque of Omar - 0,8 km
Den största flygplatsen i närheten är Tel Aviv (TLV-Ben Gurion) - 51,9 km
Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, bagageförvaring och tvättmöjligheter. På detta hotell erbjuds event- och konferenslokaler såsom konferenscenter och 6 mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och begränsad parkering finns på plats. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och conciergetjänster. På hotellets kafé kan du stilla hungern, och du kan även köpa snacks i deras snackbar/deli. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.30.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Du kan behöva betala följande kostnader på boendet: israelisk moms (18 %). Utländska resenärer som visar upp ett giltigt pass och turistvisum som visar att de inte är bosatta i Israel kan slippa betala moms.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: ILS 120 för vuxna och ILS 100 för barn
- Avgift för flygtransfer: ILS 300 per fordon (enkel resa, max. antal passagerare 4)
- Avgift för flygplatstransport per barn: ILS 300 (enkel resa), (upp till 2 år)
- Avgift för extrasäng: ILS 150.0 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
Karta över Hotel Beit Shmuel
Adress
Hotel Beit Shmuel
6 Eliyahu Shamma
Mamilla, Jerusalem, Israel
N 31.77615 E 35.22392
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.


















