1 / 34

Manazel Ajyad Hotel By Elaf

Ajyad, Mekka, Saudiarabien

Nära Kaba

‌
‌

Recensioner

6 / 10av 339 omdömen
Renlighet6 / 10
Komfort6 / 10
Läge6 / 10
Faciliteter5.8 / 10
Service6.2 / 10
Skick5.8 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Internet
Kaffebryggare
TV
Säkerhetsbox
Hårtork
Badkar eller dusch
Husdjur inte tillåtna
Dusch

Manazel Ajyad Hotel By Elaf ligger centralt i Mekka, en tio minuters promenad från både Stora moskén i Makkah och Klocktornen. Detta hotell ligger 0,8 km från Kaba och 2,5 km från King Fahad Gate. Känn dig som hemma i ett av de 355 luftkonditionerade rummen med kylskåp. Privat badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Städning erbjuds på begäran. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Stora moskén i Makkah - 0,6 km
Klocktornen - 0,7 km
Zamzams källa - 0,8 km
Maqam Ibrahim - 0,8 km
Kaba - 0,8 km
Svarta stenen - 0,8 km
King Fahad Gate - 0,8 km
Al-Salam Gate - 0,8 km
Alkhalil-gården - 1 km
Souk Al-Khalil - 1,1 km
Safa och Marwah - 1,3 km
60th Street - 1,7 km
As-Haabee utställning - 2 km
Masjid Al-Jinn - 2,1 km
Al Malaa-kyrkogården - 2,4 km

Den största flygplatsen i närheten är Jeddah (JED-King Abdulaziz Intl.) - 95,2 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service dygnet runt, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och conciergetjänster. Gäster kan snabbt och enkelt ta sig runt med den kostnadsfria bussen som rör sig inom ett område på 1 km. Detta hotell har 3 restauranger och erbjuder också möjligheten att stanna på rummet och nyttja dess rumsservice dygnet runt. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 10.00. Det här boendet har tilldelats sin officiella stjärngradering av Saudi Ministry of Tourism.
  • Avgift för frukostbuffé: SAR 35 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för extrasäng: SAR 50.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Endast muslimer har tillträde till de heliga städerna Mekka och Medina.
  • Par som vill dela rum måste ha med sig äktenskapsbevis.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Alkohol serveras ej och är förbjudet på detta boende.
  • Kontaktfri incheckning är tillgänglig.

Karta över Manazel Ajyad Hotel By Elaf

Adress

Manazel Ajyad Hotel By Elaf

Makkah Al Mukarramah

Ajyad, Mekka, Saudiarabien

N 21.418018 E 39.8287

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.