1 / 100

The Aspens by Whistler Premier

Blackcomb, Whistler, British Columbia, Kanada

Nära Blackcomb Gondola

‌
‌

Recensioner

8 / 10av 99 omdömen
Renlighet8.4 / 10
Komfort8 / 10
Faciliteter8.4 / 10
Service7.6 / 10
Skick8 / 10

Bekvämligheter

Internet
Parkering
Kaffebryggare
TV
Diskmaskin
Ugn
Gym
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Brödrost
Hårtork
Mikrovågsugn
Balkong
Balkong eller terrass
Ski in/Ski out
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Bergsutsikt
Frys

The Aspens by Whistler Premier ligger i Whistler (i området Blackcomb), 4 min promenad från Whistler Blackcomb Ski Resort och 5 min med bil från Whistler Mountain Bike Park. Denna lägenhet med möjlighet till skidåkning ligger 3 km från Whistler Village Gondola och 4,1 km från Scandinave Spa Whistler. Skäm bort dig och bo i ett av 60 individuellt inredda rum med eldstäder och platt-tv. Rummen har privata balkonger. Kök utrustat med stor kyl/frys, ugn och spishäll. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad och på rummet har du även kabel-tv och dvd-spelare. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Whistler Blackcomb Ski Resort - 0,3 km
Blackcomb Gondola - 0,6 km
Fairmont Chateau Whistler Golf Club - 0,7 km
Family Adventure Zone - 0,7 km
Parking Lot 1 - 0,9 km
Whistler Farmers' Market - 0,9 km
Squamish Lil'wat Cultural Centre - 0,9 km
Village Common - 1 km
Parking Lot 3 - 1,1 km
Parking Lot 7 - 1,1 km
Mountain Square - 1,1 km
Parking Lot 8 - 1,1 km
Parking Lot 5 - 1,2 km
Town Plaza - 1,2 km
Audain konstmuseum - 1,2 km

Närmaste flygplatser är:
Whistler, British Columbia (YWS-Green Lake Seaplane Base) - 5 km
Vancouver, British Columbia (CXH-Vancouver Harbour Seaplane Base) - 122,9 km
Vancouver International Airport (YVR) - 136,6 km
Abbotsford, BC (YXX-Abbotsford Intl.) - 190 km

Gäster har tillgång till bland annat tvättmöjligheter och hiss. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift och parkering (avgift tillkommer) finns även på plats. Denna lägenhet erbjuder ski-in/ski-out, utomhuspool och bubbelpool. Denna lägenhet har även gratis wi-fi och skidförvaring. Gäster kan snabbt och enkelt ta sig till skidbackarna med den kostnadsfria skidbussen. Detta boende kommer att renoveras mellan 13 juli 2026 och 30 november 2026 (slutdatum kan komma att ändras). Följande områden påverkas:
  • Exteriör
Renoveringsarbete kommer endast att utföras under kontorstider. Oljud och störningar kommer att hållas till ett minimum.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Deposition: CAD 500.00 per vistelse

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Parkeringsavgift: CAD 26.00 per natt (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Ingen avgift tas ut för barn som är 18 år eller yngre som bor i samma rum som sina föräldrar eller vårdnadshavare om ingen extra sängutrustning krävs.
  • Boendet rengörs av städpersonal.
  • Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.

Karta över The Aspens by Whistler Premier

Adress

The Aspens by Whistler Premier

4800 Spearhead Drive

V8E 1G1

Blackcomb, Whistler, British Columbia, Kanada

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.