Prisgaranti

97% nöjda kunder

Res tryggt och säkert

1 / 30

Safir Hotel Doha

Doha, Qatar

Nära Doha Quest



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Bar
Internet
Spa
Parkering
Vattenkokare
Kaffebryggare
Barnpool
TV
Bastu
Gym
Säkerhetsbox
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Minibar
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Skrivbord
Företagsvänlig
Familjevänlig

Safir Hotel Doha placerar dig i hjärtat av Doha, och du är inte mer än en fem minuters bilfärd från Abdulla Bin Zaid Al Mahmouds islamiska kulturcenter och Souq Waqifs konstgalleri. Detta hotell med familjevänlig profil ligger 2,5 km från Al Khoot-fortet och 2,5 km från Msheireb-museerna. Känn dig som hemma i ett av de 133 luftkonditionerade rummen med privata bubbelpooler inomhus och golvvärme. Sängen har bäddmadrass och egyptiska bomullslakan. Gratis fast internetanslutning och wi-fi. Underhållning erbjuds i form av en 40-tums LCD-tv med kabelkanaler. På rummet finns värdeförvaringsskåp och skrivbord. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Grand Hamad Street - 1,1 km
Rawdat Al Khail Park - 1,6 km
Souq Waqif - 2 km
Guldsouken - 2 km
Al Khoot-fortet - 2,2 km
Pouce - 2,2 km
Souq Waqifs konstgalleri - 2,2 km
Abdulla Bin Zaid Al Mahmouds islamiska kulturcenter - 2,2 km
Msheireb-museerna - 2,3 km
Souq Waqif park - 2,5 km
Doha Corniche - 2,5 km
Qatars nationalmuseum - 2,7 km
Pärlmonumentet - 2,7 km
Doha Port - 2,9 km
Museum of Islamic Art - 2,9 km

Närmaste flygplatser är:
Doha Intl. Airport (DIA), Doha, Qatar - 8,3 km
Doha (DOH-Hamad Intl.) - 13 km

Rekommenderad flygplats för Safir Hotel Doha är Doha (DOH-Hamad Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, business-service dygnet runt och expressincheckning. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och gratis parkeringsservice finns på plats. Du får tillgång till gym, utomhuspool och bastu. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Gäster kan enkelt ta sig till lokala attraktioner med boendets buss (avgift tillkommer). Du kan äta gott på hotellets restaurang och kafé. Här har du även tillgång till rumsservice dygnet runt. Koppla av med din favoritdrink i deras bar eller bar vid poolen. Kontinental frukost serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30.
  • Avgift för kontinental frukost: QAR 40 för vuxna och QAR 20 för barn
  • Avgift för flygtransfer: QAR 110 per person (tur och retur)
  • Avgift för extrasäng: QAR 100.0 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Ett barn, 11 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • En del anläggningar kan ha begränsad tillgänglighet. Gäster kan kontakta receptionen för mer information med hjälp av kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
  • Alkohol serveras inte här.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta över Safir Hotel Doha

Adress

Safir Hotel Doha

Al Najma & Al Arab Street Corner

33003

Doha, Qatar

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.

Amelia avatar
Möt Amelia, vår nya reseplanerare