1 / 24

New Pola hotel

East Bank, Egypten

I Luxor (East Bank)

‌
‌

Recensioner

7.8 / 10av 17 omdömen
Renlighet7.2 / 10
Komfort7.2 / 10
Faciliteter7.4 / 10
Service8 / 10
Skick6.8 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Internet
Parkering
TV
Säkerhetsbox
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch

New Pola hotel ligger i Luxor (i området East Bank), en kvarts promenad från både Luxortemplet och Nilen. Detta hotell ligger 0,9 km från Mansheya Street och 1,2 km från Abu El-Hagag-moskén. Känn dig som hemma i ett av de 81 luftkonditionerade rummen med kylskåp och LCD-tv. Kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och bidéer. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och mörkläggningsgardiner. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Nilen - 0,2 km
Luxor Corniche - 0,7 km
Mansheya Street - 0,9 km
Luxortemplet - 1,2 km
Abu El-Hagag-moskén - 1,4 km
Mumifieringsmuseet - 1,5 km
Luxormarknaden - 1,8 km
Luxormuseet - 2,5 km
Karnak ljus- och ljudshow - 3,2 km
ACE-Djurskötsel i Egypten - 3,5 km
Karnak - 3,6 km
Ramses III:s tempelbarkkapell - 4,1 km
Amun-Res område - 4,2 km
Thutmoses I:s obelisk - 4,2 km
Ramses II:s tempel - 4,5 km

Den största flygplatsen i närheten är Luxor (LXR-Luxor Intl.) - 10,1 km

Gäster har tillgång till bland annat bagageförvaring, tvättmöjligheter och värdeförvaringsskåp i receptionen. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och avgiftsfri parkering finns på plats. Här har du tillgång till utomhuspool och kan njuta av takterrassen. Boendet har även en tv i allmänt utrymme och utomhusgrill. När hungern gör sig påmind kan du äta något på hotellets kafé. Boendet är stängt mellan 1 september 2026 och 1 september 2027. Följande anläggningar är stängda efter årstid varje år från 31 juli till 4 augusti:
  • En av restaurangerna
  • En av poolerna
  • Tvättmöjligheter
  • Parkeringsplats
  • Avgift för flygtransfer: USD 6.00 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för extrasäng: USD 10.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Upp till 6 barn, 1 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.

Karta över New Pola hotel

Adress

New Pola hotel

Khalid Ben El Walid Street

East Bank, Egypten

N 25.691007 E 32.633882

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.