1 / 26

Lavas del Arenal

El Castillo, Costa Rica

I en nationalpark

‌
‌

Recensioner

7.4 / 10av 207 omdömen
Renlighet7.8 / 10
Komfort6.8 / 10
Läge6.8 / 10
Faciliteter7.8 / 10
Service8.2 / 10
Skick7.2 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Bar
Internet
Parkering
Kaffebryggare
TV
Säkerhetsbox
Kabel- eller satellit-TV
Trädgård
Mikrovågsugn
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch

Lavas del Arenal ligger i Peñas Blancas i en nationalpark, en kvart med bil från både Baldis varma källor och La Fortunas vattenfall. Detta hotell ligger 18 km från Nationalparken Arenal Volcano och 17,9 km från Tabacons heta källor. Känn dig som hemma i ett av de 10 luftkonditionerade rummen med kylskåp och LCD-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. I badrummen finns dusch. På rummet finns värdeförvaringsskåp och kaffe- och tebryggare. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Arenal Adventure World - 4,8 km
El Salto Fortuna-floden - 4,9 km
Costa Rica Chocolate Tour - 6,3 km
La Fortuna-parken - 6,7 km
La Fortunas vattenfall - 8,9 km
Arenal Ecoglide Park - 10,3 km
Baldis varma källor - 11 km
Kalambu Hot Springs - 11,1 km
Paradise Hot Springs - 11,2 km
Ecotermales Fortuna - 11,3 km
Los Lagos varma källor - 12 km
Los Laureles varma källor - 12,6 km
La Altura utsiktspunkt - 13,2 km
Natura ekopark - 13,4 km
Go Äventyrspark - 13,6 km

Närmaste flygplatser är:
La Fortuna (FON-Arenal) - 8,9 km
Juan Santamaría Intl. Airport (SJO), San José, Costa Rica - 108,2 km

Rekommenderad flygplats för Lavas del Arenal är Juan Santamaría Intl. Airport (SJO), San José, Costa Rica.

Gäster har tillgång till bland annat expressincheckning, expressutcheckning och bagageförvaring. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift och avgiftsfri parkering finns även på plats. Här erbjuder man utomhuspool och lazy river. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och ett picknickområde. Du kan äta lunch och middag på hotellets restaurang The Ranch, som specialiserar sig på lokala rätter, eller bara lata dig på rummet med deras rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Här erbjuds en gratis kontinental frukost dagligen mellan 07.00 och 10.00.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta över Lavas del Arenal

Adress

Lavas del Arenal

300 meters west from El Bosque school

21007

El Castillo, Costa Rica

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.