1 / 59

Riad La Source Bleue

Fes El Bali, Fes, Marocko

Nära Place R'cif

‌
‌

Recensioner

6.6 / 10av 8 omdömen
Renlighet7 / 10
Komfort6 / 10
Service8.6 / 10
Skick6.4 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Internet
Spa
Parkering
Kaffebryggare
TV
Bastu
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Balkong
Terrass
Balkong eller terrass
Badkar eller dusch
Rökning tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Familjevänlig

Riad La Source Bleue ligger i Fés (i området Fes El Bali), 4 min promenad från Place R'cif och 7 min från Saffarin Madrasa. Detta pensionat med familjevänlig profil ligger 0,3 km från Seffarine Square och 0,3 km från Sidi Moussa garveri. Känn dig som hemma i ett av de 7 rummen med LCD-tv. Sängen har sängtillbehör av högsta kvalitet, och samtliga rum har en bäddsoffa. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Place R'cif - 0,3 km
Saffarin Madrasa - 0,5 km
Seffarine Square - 0,6 km
Moulay Idriss II Mausoleum - 0,7 km
Mosquée des Andalous - 0,7 km
Al Quaraouiyines universitet - 0,7 km
Kairaouinemoskén - 0,7 km
Al Attarine Madrasa - 0,7 km
Souk El Attarine - 0,8 km
Talisman konstgalleri - 0,8 km
Nejjarine Square - 0,8 km
Funduq al-Najjarin - 0,8 km
Henna Souk - 0,8 km
Sidi Moussa garveri - 0,9 km
Glaoui-palatset - 0,9 km

Riad La Source Bleue rekommenderar att du använder flygplatsen Fes (FEZ-Saiss) - 17,5 km

Gäster har tillgång till bland annat limousine- och taxibokning, expressincheckning och expressutcheckning. Gäster har mot en avgift tillgång till flygtransfer tur/retur (tillgänglig dygnet runt) och transport till/från kryssningsterminal. Skäm bort dig med ett besök på deras spa, som erbjuder bland annat massage, kroppsbehandlingar och ansiktsbehandlingar. I det här skidparadiset har du tillgång till bastu. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och barnpassning mot en avgift. Gäster kan enkelt ta sig till stranden eller shoppingcentret med boendets buss (avgift tillkommer). Du kan äta gott på pensionatets restaurang, som serverar lunch och middag. Du kan även beställa tilltugg på deras kafé och du har tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Ät gott och träffa andra gäster. Här erbjuds alla gäster gratis mottagning. Här erbjuds en gratis kontinental frukost dagligen mellan 07.30 och 10.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Galamiddag på nyårsafton (31 december) per vuxen: 270.00 EUR
  • Avgift per barn för galamiddag på nyårsafton (31 december): 150.00 EUR (från 4 till 12 år)
  • Stadsskatt: 2.00 EUR per person per natt. Skatten gäller inte barn under 12 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 220.00 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för extrasäng: EUR 20 per dag

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Karta över Riad La Source Bleue

Adress

Riad La Source Bleue

N°1, Akbat Ben Bakkar, Makhfia Rcif

30000

Fes El Bali, Fes, Marocko

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.