




Maison de Charme
Florens, Italien
Bekvämligheter
Maison de Charme ligger centralt i Florens, ett stenkast från Historisk stadskärna och en 9 minuters promenad från Santa Maria del Fiores katedral. Detta bed and breakfast ligger 1,1 km från Ponte Vecchio och 0,2 km från Santa Maria Novellas basilika. Känn dig som hemma i ett av de 6 rummen med mikrovågsugn och minibarer. Gratis fast internetanslutning och wi-fi tillhandahålls, och underhållning erbjuds i form av en LCD-tv med satellitkanaler. Privat badrum med dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns laptopanpassade värdeförvaringsskåp och skrivbord. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Historisk stadskärna - 0,1 km
Via Faenza - 0,1 km
Santa Maria Novellas basilika - 0,2 km
Mercado Central - 0,3 km
Palazzo dei Congressi - 0,3 km
Medici-kapellen - 0,3 km
Piazza di Santa Maria Novella - 0,4 km
Via de' Tornabuoni - 0,5 km
San Lorenzo-kyrkan - 0,6 km
Palazzo Medici Riccardi - 0,6 km
Fortezza da Basso - 0,6 km
Battistero di San Giovanni - 0,6 km
Via de' Calzaiuoli - 0,6 km
Palazzo Strozzi - 0,7 km
Piazza di San Giovanni - 0,7 km
Maison de Charme rekommenderar att du använder flygplatsen Peretolas flygplats (FLR) - 6,7 km
Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och conciergetjänster. Detta bed and breakfast ger dig möjlighet att lyxa till det lite med rumsservice dygnet runt. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 12.00.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- Stadsskatt: 6.00 EUR per person per natt i upp till 7 nätter.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för frukostbuffé: EUR 5 per person (ungefärligt pris)
- Parkeringsavgift: EUR 20.00 per natt
- Avgift för kök/pentry: EUR 5 per dag
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Barn som är 12 år och yngre är inte tillåtna.
- Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.
Karta över Maison de Charme
Adress
Maison de Charme
Largo Alinari 11
50123
Florens, Italien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.