Dimora Arditi
Lecces historiska stadsdel, Lecce, Italien
Recensioner
Bekvämligheter
Dimora Arditi ligger i hjärtat av Lecce, ett stenkast från både romerska teatern och Chiesa di Santa Chiara. Denna lägenhet ligger 0,3 km från Palazzo del Seminario och 0,3 km från Palazzo Vescovile. Känn dig som hemma i ett av de 5 luftkonditionerade rummen med platt-tv. Digital-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med bidéer och hårtorkar. På rummet finns vattenkokare och strykjärn/strykbräda. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Romerska teatern - 0,1 km
Chiesa di Santa Chiara - 0,1 km
San Matteo-kyrkan - 0,1 km
Museo Faggiano - 0,2 km
Sankt Blaise port - 0,3 km
Convitto Palmieri Lecce - 0,3 km
Piazzetta Giosuè Carducci - 0,3 km
Biblioteca Provinciale Nicola Bernardini - 0,3 km
Lecces romerska amfiteater - 0,3 km
Santa Maria della Grazias kyrka - 0,3 km
Piazza Sant'Oronzo - 0,3 km
Museo Diocesano d'Arte Sacra - 0,4 km
Chiesa di Sant'Irene - 0,4 km
Chiesa del Gesù - 0,4 km
Piazzetta Sigismondo Castromediano - 0,4 km
Den största flygplatsen i närheten är Brindisi (BDS-Papola Casale) - 47,6 km
Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt) och flerspråkig personal. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift. Få tillgång till utomhuspool och gratis wi-fi.Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt tas ut av staden och betalas på boendet. Skatten är säsongsbunden och gäller inte alltid året om. Undantag från skatten kan finnas. Kontakta boendet med hjälp av uppgifterna i bokningsbekräftelsen för mer information.
- Stadsskatt: Från 1 november till 31 mars, EUR 1.50 per person per natt upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 12 år.
- Stadsskatt: Från 1 april till 31 oktober, EUR 2.50 per person per natt upp till 7 nätter. Skatten gäller inte barn under 12 år.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för husdjur: EUR 15 per husdjur per vistelse
- Inga avgifter tas ut för assistanshundar
- Avgift för sen incheckning: EUR 20 för incheckning mellan 00.00 och 00.00
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
- Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.
- Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).
Karta över Dimora Arditi
Adress
Dimora Arditi
Via Conti di Lecce 4
73100
Lecces historiska stadsdel, Lecce, Italien
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.














