1 / 77

The Riverside Hotel

Sinsa-dong, Seoul, Sydkorea

Nära Garosu-gil

‌
‌

Recensioner

5.8 / 10av 1000 omdömen
Renlighet5.4 / 10
Komfort5.8 / 10
Läge7.8 / 10
Faciliteter5.4 / 10
Service6.4 / 10
Skick5.4 / 10

Bekvämligheter

Internet
Konferensrum
Spa
Gym
Säkerhetsbox
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Företagsvänlig

The Riverside Hotel ligger i Seoul (i området Seocho-gu), fem minuter med bil från både COEX Convention and Exhibition Center och Starfield COEX Mall. Detta hotell med golfbana ligger 0,5 km från Garosu-gil och 6,5 km från Myeongdong Street. Känn dig som hemma i ett av de 109 individuellt inredda rummen med kylskåp och platt-tv. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum har djupa badkar och hårtorkar. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Garosu-gil - 0,5 km
Hyundai Department Store - 1,6 km
Apgujeong Rodeo Street - 2,2 km
Banpo Hangang-parken - 2,4 km
Central City Shopping Mall - 2,6 km
S:t Marys sjukhus i Seoul - 2,6 km
Teheran-ro - 2,8 km
Gangnam Finance Center - 3,1 km
Blå torget - 3,1 km
Itawon Street - 3,1 km
Seonjeongneungs kungliga begravningsplats - 3,7 km
Hangang - 3,9 km
Seoul Forest - 4,2 km
Starfield COEX Mall - 4,6 km
COEX Convention and Exhibition Center - 4,6 km

Närmaste flygplatser är:
Seoul (GMP-Gimpo Intl.) - 29,7 km
Seoul (ICN-Incheon Intl.) - 64,5 km

Rekommenderad flygplats för The Riverside Hotel är Seoul (ICN-Incheon Intl.).

Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, expressutcheckning och kemtvätt/tvättjänster. Här erbjuder man inomhuspool och fitnesscenter. Detta hotell har även gratis wi-fi, bröllopstjänster och bankettsal. Ta en bit mat på någon av de många matställena detta hotell erbjuder. Här finns bland annat 3 restauranger och ett kafé. Frukost enligt egen beställning serveras dagligen mot en avgift från 08.00 till 10.30.
  • Avgift för frukost enligt egen beställning: KRW 14000–20000 per person (ungefärligt pris)
  • Spaavgift: 35000 KRW per vistelse
  • Anläggningsavgift: KRW 11000 per person. Inkluderar användning av: pool, fitnesscenter

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Förhandsbokningar krävs för massage. Bokningar kan göras genom att kontakta detta hotell innan ankomsten med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Endast registrerade gäster är tillåtna på boendets rum.

Karta över The Riverside Hotel

Adress

The Riverside Hotel

6, Gangnam-daero 107-gil, Seocho-gu

137-902

Sinsa-dong, Seoul, Sydkorea

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.