Prisgaranti

97% nöjda kunder

Res tryggt och säkert

1 / 25

La Maison Hotel Petra

Wadi Musa, Jordanien

Nära Petra Turkish Bath



Bekvämligheter

Luftkonditionering
Bar
Internet
Konferensrum
Spa
Parkering
Vattenkokare
Kaffebryggare
TV
Säkerhetsbox
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Minibar
Trädgård
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning tillåten
Husdjur inte tillåtna
Skrivbord
Företagsvänlig
Familjevänlig

La Maison Hotel Petra ligger i Wadi Musa i bergen, en kvarts promenad från både Petra och Petra Turkish Bath. Detta hotell ligger 0,9 km från Petra besökscenter och 2,3 km från Wadi Musa Crusader Castle. Känn dig som hemma i ett av de 76 rummen med minibarer. Sängen i ditt rum har bäddmadrass. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och satellit-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar och dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Petra Turkish Bath - 0,1 km
Petra besökscenter - 0,5 km
Fasadgatan - 0,6 km
Djinn Blocks - 1 km
Petra - 1,1 km
Obeliskkammaren - 1,1 km
Al-Siq - 1,3 km
Wadi Musa Crusader Castle - 2 km
Al-Khazneh - 2,6 km
High Place of Sacrifice - 3,1 km
Nabatean Theater - 3,1 km
Kungliga gravarna - 3,8 km
Moses källa - 3,8 km
The Great Temple - 4 km
Bysantinska kyrkan - 4 km

La Maison Hotel Petra rekommenderar att du använder flygplatsen Amman (AMM-Queen Alia Intl.) - 210,3 km

Gäster har tillgång till bland annat gratis internet, business-service och expressincheckning. Planerar du ett event i Wadi Musa? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 19 kvadratmeter, däribland konferensrum och mötesrum. Gäster erbjuds flygtransfer tur/retur mot en avgift (tillgänglig dygnet runt), och gratis parkeringsservice finns på plats. Njut av utsikten från deras takterrassen och trädgården, och dra nytta av deras gratis wi-fi. Boendet har även conciergetjänster, en souvenirbutik eller tidningskiosk och en tv i allmänt utrymme. Gäster kan enkelt ta sig till lokala attraktioner med boendets buss (avgift tillkommer). Njut av barbecue på Sahtain Restaurant, en av de 2 restauranger detta hotell ståtar med, eller stanna på rummet och utnyttja dess rumsservice dygnet runt. Du kan även hitta lättare måltider på deras kafé. Mingla med andra gäster - här erbjuds alla gäster gratis mottagning dagligen. Frukostbuffé serveras dagligen mot en avgift från 06.30 till 10.30.
  • Avgift för frukostbuffé: USD 8 för vuxna och USD 3 för barn
  • Avgift för flygtransfer: USD 130 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för flygplatstransport per barn: USD 130 (enkel resa), (upp till 6 år)
  • Avgift för extrasäng: USD 15.0 per vistelse

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Upp till 6 barn, 1 år eller yngre, bor gratis i förälders eller vårdnadshavares rum om inga extrasängar används.
  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Djur och assistanshundar är ej tillåtna.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.

Karta över La Maison Hotel Petra

Adress

La Maison Hotel Petra

Tourism Stret

71810

Wadi Musa, Jordanien

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med i Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.

Amelia avatar
Möt Amelia, vår nya reseplanerare