1 / 61

Hotel Albuquerque at Old Town

Albuquerque, New Mexico, USA

I Albuquerque (Sawmill Area)

‌
‌

Recensioner

9.2 / 10av 1750 omdömen
Renlighet9.6 / 10
Komfort9.2 / 10
Faciliteter9 / 10
Service9.4 / 10
Skick9 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Pool
Bar
Konferensrum
Kaffebryggare
TV
Husdjur tillåtna
Gym
Säkerhetsbox
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Solstolar
Hårtork
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Trädgård
Balkong
Balkong eller terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Dusch
Öppen spis
Skrivbord
Företagsvänlig
Familjevänlig

Hotel Albuquerque at Old Town ligger i Albuquerque (i området Sawmill Area), en tio minuters bilfärd från både University of New Mexico och ABQ Uptown. Detta hotell ligger 16,4 km från Balloon Fiesta Park och 15,8 km från Kirtland Air Force Base. Känn dig som hemma i ett av de 188 rummen. Kabel-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns skrivbord, kaffe- och tebryggare och telefon med gratis lokalsamtal. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Albuquerque Museum - 0,5 km
Nizhoni Gallery - 0,5 km
Fermin Hernandez Fine Art Gallery - 0,6 km
Old Town Plaza - 0,7 km
San Felipe de Neri Church - 0,8 km
Explora Science Center and Children's Museum - 0,8 km
American International Rattlesnake Museum - 0,9 km
Turquoise Museum - 0,9 km
New Mexico Museum of Natural History and Science - 1,3 km
ABQ BioPark Aquarium - 1,5 km
ABQ BioPark Botanic Garden - 1,9 km
Albuquerques biologiska park - 2 km
Tingley Beach - 2,1 km
Harwood Art Center - 2,2 km
Rio Grande - 2,3 km

Hotel Albuquerque at Old Town rekommenderar att du använder flygplatsen Albuquerque International Sunport (ABQ) - 13 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service, expressutcheckning och gratis dagstidningar i lobbyn. Planerar du ett event i Albuquerque? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 3690 kvadratmeter, däribland konferensrum och mötesrum. Här erbjuder man utomhuspool och bubbelpool. Detta hotell har även conciergetjänster, en souvenirbutik eller tidningskiosk och bröllopstjänster. Du kan beundra utsikten över trädgården och avnjuta din middag under bar himmel på Garduno's at Old Town, deras restaurang som specialiserar sig på mexikanska köket. Föredrar du att ta det lugnt på rummet kan du beställa rumsservice (under begränsade tider). Slappna av med en god drink på en av boendets 2 barer/lounger. Frukost enligt egen beställning serveras dagligen mot en avgift från 07.00 till 11.00.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Resortavgift: USD 26.91 per boende per natt
I resortavgiften ingår:
  • Ytterligare inkluderade tjänster
  • Användning av fitnesscenter
  • Tillgång till gym
  • Flaskvatten på rummet
  • Kaffe på rummet
  • Internetanslutning
  • Dagstidning
  • Telefonsamtal
  • Tillgång till pool

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för frukost enligt egen beställning: USD 10–30 per person (ungefärligt pris)
  • Avgift för husdjur: USD 75.00 per husdjur per vistelse
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Anslutande rum kan erbjudas i mån av tillgång. Gäster kan be om anslutande rum genom att kontakta boendet direkt med kontaktuppgifterna i bokningsbekräftelsen.
  • Gäster kan tillåtas att ta med sig husdjur om de kontaktar boendet direkt. Kontaktuppgifter finns i bokningsbekräftelsen (tilläggsavgifter tillkommer, mer information hittar du i avsnittet om avgifter).
  • Kontaktfri utcheckning är tillgänglig.

Karta över Hotel Albuquerque at Old Town

Adress

Hotel Albuquerque at Old Town

800 Rio Grande Blvd Nw

87104

Albuquerque, New Mexico, USA

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.