1 / 23

Kyo-no-yado Enishi

Shimogyo, Japan

Nära Kyoto-tornet

‌
‌

Recensioner

8.4 / 10av 17 omdömen
Renlighet8 / 10
Komfort7.4 / 10
Faciliteter7 / 10
Service8.6 / 10
Skick8.2 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Internet
Kaffebryggare
Husdjur tillåtna
Mikrovågsugn
Badkar eller dusch

Kyo-no-yado Enishi ligger i Kyoto (i området Shimogyo-ku), 3 min promenad från Kawaramachi Street och 6 min från Kyoto-tornet. Detta pensionat ligger 2,1 km från Nishiki Market och 2,5 km från Kiyomizu-templet. Känn dig som hemma i ett av de 7 luftkonditionerade rummen med pentry. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. På rummet finns kaffe- och tebryggare och mikrovågsugnar kan fås på begäran. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Kawaramachi Street - 0,3 km
Higashi Honganji-templet - 0,4 km
Kyoto-tornet - 0,5 km
Kyoto station building - 0,5 km
Kamo flod - 0,9 km
Biwasjöns kanal - 0,9 km
Sanjusangen-dos tempel - 1,1 km
Kyoto National Museum - 1,1 km
Nishihonganji-templet - 1,3 km
Umekoji Park - 1,4 km
Kyoto Aquarium - 1,4 km
Shijo Street - 1,7 km
Chishakuin-templet - 1,7 km
Nishiki Market - 1,8 km
Kenninji-templet - 1,8 km

Närmaste flygplatser är:
Osaka (ITM-Itami) - 44,4 km
Osaka (KIX-Kansai Intl.) - 95,9 km

Rekommenderad flygplats för Kyo-no-yado Enishi är Osaka (KIX-Kansai Intl.).

Kyo-no-yado Enishi har en restaurang som serverar gäster underbar mat.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för husdjur: JPY 1000 per husdjur per natt
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.

Karta över Kyo-no-yado Enishi

Adress

Kyo-no-yado Enishi

263, Ameyacho, Shimogyo-ku

540-0029

Shimogyo, Japan

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.