Hotel Le Port Kojimachi
Chiyoda, Japan
Recensioner
Bekvämligheter
I Tokyo-området Chiyoda ligger Hotel Le Port Kojimachi, en kvarts promenad från Kejserliga palatset och Hotel New Otani Tokyo. Detta hotell ligger 3,7 km från Tokyo Tower och 4,1 km från Tokyo Dome. Känn dig som hemma i ett av de 163 rummen med LCD-tv. Med gratis fast internetanslutning och wi-fi håller du dig uppkopplad, medan digitalkanaler står för underhållningen. Privat badrum med dush över badkar, djupa badkar och bidéer. På rummet finns telefon, värdeförvaringsskåp och skrivbord. Avstånd avrundas till närmsta decimal.
Kejserliga palatset - 1 km
Hotel New Otani Tokyo - 1,1 km
Hibiya-parken - 2,1 km
Tokyo Midtown - 2,3 km
Nippon Budokan - 2,4 km
Kejsarpalatsets östra trädgårdar - 2,5 km
TeamLab Borderless: MORI Building DIGITAL ART MUSEUM - 2,8 km
Shinjuku Gyoen nationalpark - 2,9 km
Roppongi Hills - 2,9 km
Meiji Jingu-stadion - 3 km
Tokyos internationella forum - 3 km
National Art Center Tokyo - 3,1 km
Ginza Six - 3,2 km
MUFG-stadion - 3,3 km
Tokyo Tower - 3,3 km
Närmaste flygplatser är:
Tokyo (HND-Haneda) - 23,8 km
Tokyo (NRT-Narita Intl.) - 78 km
Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:
- En stadsskatt kan debiteras på boendet. Stadsskatten varierar mellan JPY 100 och 10 000 per person och natt baserat på rumspriset per natt. Observera att ytterligare undantag kan gälla. Om du vill ha mer information kontaktar du boendet med uppgifterna i bokningsbekräftelsen du har fått efter bokning.
Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.
- Avgift för kontinental frukost: JPY 1440 för vuxna och JPY 800 för barn
- Avgift för parkering under tak: JPY 1000 per natt (möjlighet att köra ut och komma tillbaka)
- Avgift för sen utcheckning (om tillgängligt): 10 % av rumspriset
Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.
- Japans departement för hälsa, arbetsmarknad och välfärd kräver att alla internationella besökare uppger passnummer och nationalitet när de registrerar sig på ett boende av något slag (värdshus, hotell, motell osv.). Dessutom måste boendets ägare ta fotokopior av passen för alla gäster som registrerar sig och arkivera dessa kopior.
- Höjdbegränsning gäller för parkering.
- Observera att vissa boenden inte tillåter gäster med tatueringar att använda boendets allmänna bad.
Karta över Hotel Le Port Kojimachi
Adress
Hotel Le Port Kojimachi
2-4-3 Hirakawacho
102-0093
Chiyoda, Japan
Varför välja Sembo?
Trygg och flexibel betalning
Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.
Våra kunder litar på oss
Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.
Smidig reseplanering
Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.
Res på ditt sätt
Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.









