1 / 100

The Royal Horseguards, London

Victoria, London, England, Storbritannien

Nära Trafalgar Square

‌
‌

Recensioner

9.2 / 10av 2610 omdömen
Renlighet9.4 / 10
Komfort9.2 / 10
Faciliteter9 / 10
Service9.4 / 10
Skick8.8 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Bar
Internet
Konferensrum
Vattenkokare
Kaffebryggare
TV
Gym
Säkerhetsbox
Telefon
Kabel- eller satellit-TV
Hårtork
Minibar
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Trädgård
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Husdjur inte tillåtna
Dusch
Öppen spis
Skrivbord
Företagsvänlig
Hållbar
Familjevänlig

The Royal Horseguards, London placerar dig mitt i London, med tio minuters promenadväg till National Gallery och Churchill War Rooms. Detta hotell ligger 0,8 km från Parlamentshuset och 0,8 km från Westminster Abbey. Känn dig som hemma i ett av de 282 luftkonditionerade rummen med gratis produkter i minibar och espressobryggare. Sängen har memory foam-madrass och egyptiska bomullslakan. Gratis wi-fi ser till att du kan hålla dig uppkopplad, och en 49-tums smart-tv med satellitkanaler erbjuder all underhållning du behöver. Privat badrum med badkar/dusch, lyxtoalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

The Strand - 0,4 km
Trafalgar Square - 0,4 km
St. James Park - 0,5 km
River Thames - 0,5 km
National Gallery - 0,7 km
Westminster Bridge - 0,7 km
Savoy Theatre - 0,7 km
Churchill War Rooms - 0,7 km
Regent Street - 0,7 km
London Eye - 0,7 km
Big Ben - 0,8 km
Leicester Square - 0,8 km
Covent Garden Market - 0,8 km
London Dungeon - 0,8 km
Parlamentshuset - 0,8 km

Närmaste flygplatser är:
London (LCY-London City) - 13,8 km
Heathrow Airport (LHR) - 27,4 km
Gatwick Airport (LGW) - 67,7 km
London (LTN-Luton) - 55,8 km
London (STN-Stansted) - 63,9 km

Gäster har tillgång till bland annat business-service, kemtvätt/tvättjänster och reception (öppen dygnet runt). Planerar du ett event i London? På detta hotell finns det event- och konferensutrymmen på upp till 300 kvadratmeter, däribland konferensrum och 13 mötesrum. Här får du tillgång tilll fitnesscenter och kan njuta av utsikten från terrassen och trädgården. Detta hotell i viktoriansk stil har även gratis wi-fi, conciergetjänster och bröllopstjänster. Du kan äta lunch och middag på hotellets restaurang One Twenty One Two, som specialiserar sig på modern europeisk gastronomi, eller bara lata dig på rummet med deras rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Frukostbuffé serveras på vardagar mellan 06.30 och 10.30 och på helger mellan 07.00 och 11.00 mot en avgift.
  • Avgift för frukostbuffé: GBP 26 per person (ungefärligt pris)

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

Karta över The Royal Horseguards, London

Adress

The Royal Horseguards, London

2 Whitehall Court

SW1A 2EJ

Victoria, London, England, Storbritannien

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.