1 / 47

The Livermead House

Torquay, England, Storbritannien

Nära Livermead Beach



Recensioner

7.8 / 10av 72 omdömen
Renlighet8.4 / 10
Komfort8.2 / 10
Faciliteter6.4 / 10
Service8.6 / 10
Skick7 / 10

Bekvämligheter

Pool
Bar
Internet
Konferensrum
Parkering
Vattenkokare
Kaffebryggare
TV
Husdjur tillåtna
Bastu
Gym
Säkerhetsbox
Havsutsikt
Hårtork
Strykjärn
Strykjärn och strykbräda
Trädgård
Terrass
Badkar eller dusch
Rökning inte tillåten
Dusch
Skrivbord
Företagsvänlig

The Livermead House ligger i Torquay nära stranden, 2 min promenad från Livermead Beach och 6 min från Torre Abbey Sands. Detta hotell ligger 19,5 km från Dartmoor National Park och 0,5 km från Cockington Country Park. Känn dig som hemma i ett av de 67 individuellt inredda rummen. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad, och digital-tv erbjuder underhållning. Privat badrum med badkar/dusch, gratis toalettartiklar och hårtorkar. På rummet finns skrivbord och kaffe- och tebryggare. Städning erbjuds dagligen. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Livermead Beach - 0,1 km
Torre Abbey Sands - 0,5 km
Cockington Country Park - 0,5 km
Torre Abbey - 1 km
Riviera International Conference Centre - 1,1 km
Princess Theatre - 1,4 km
Hollicombe Beach - 1,5 km
Greek Orthodox Church of Saint Andrew - 1,6 km
Torquay Marina - 1,7 km
Preston Beach - 1,8 km
Inner Harbour - 1,8 km
Torquays Dinosaur World - 1,9 km
Beacon Cove - 2,2 km
Torquay Museum - 2,4 km
Little Theatre - 2,7 km

Den största flygplatsen i närheten är Exeter (EXT-Exeter Intl.) - 43,3 km

Gäster har tillgång till bland annat kemtvätt/tvättjänster, reception (öppen dygnet runt) och bagageförvaring. Parkering (avgift tillkommer) erbjuds på plats. Här erbjuds bland annat bubbelpool, bastu och dygnet runt-öppet fitnesscenter. Boendet har även gratis wi-fi, conciergetjänster och ett picknickområde. Du kan äta gott på hotellets restaurang och kafé. Här har du även tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Komplett frukost serveras dagligen mot en avgift från 07.30 till 09.30. Detta boende har fått sin officiella stjärnklassificering från VisitEngland, som är Englands nationella turismnämnd.
  • Avgift för komplett frukost: GBP 15.50 per person (ungefärligt pris)
  • Parkeringsavgift: GBP 10.00 per natt
  • Avgift för husdjur: GBP 15 per husdjur per dag
  • Inga avgifter tas ut för assistanshundar
  • Middag med värdfolket: GBP 39.50

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Poolen är öppen mellan maj och oktober.
  • Kontantfria betalningsmetoder är tillgängliga för alla transaktioner.
  • Kontaktfri incheckning och kontaktfri utcheckning är tillgängliga.
  • Boendet välkomnar alla gäster, oavsett sexuell läggning och könsidentitet (HBTQ+-vänligt).

Karta över The Livermead House

Adress

The Livermead House

SEAFRONT

TQ2 6QJ

Torquay, England, Storbritannien

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.