1 / 35

Casa 12

Vittorio Emanuele , Italien

I Neapel (Chiaia)

‌
‌

Recensioner

9.8 / 10av 27 omdömen
Renlighet10 / 10
Komfort9.4 / 10
Läge8 / 10
Faciliteter8 / 10
Service10 / 10
Skick9.8 / 10

Bekvämligheter

Luftkonditionering
Bar
Internet
Vattenkokare
Kaffebryggare
TV
Husdjur tillåtna
Hårtork
Minibar
Takfläkt
Balkong
Balkong eller terrass
Badkar eller dusch
Dusch
Öppen spis
Familjevänlig

I Neapel-området Chiaia ligger Casa 12 en fem minuters bilfärd från både Galleria Umberto I och Palazzo Reale. Detta bed and breakfast ligger 1,7 km från Teatro di San Carlo och 1,9 km från Castel Nuovo. Känn dig som hemma i ett av de 2 luftkonditionerade rummen med minibar och platt-tv. Sängen har bäddmadrass och italienska Frette-lakan. Rummen har privata balkonger. Gratis wi-fi gör att du kan hålla dig uppkopplad. Privat badrum med gratis toalettartiklar och hårtorkar. Avstånd avrundas till närmsta decimal.

Villa Floridiana - 1,1 km
Via Chiaia - 1,2 km
Casa e Chiesa di Santa Maria Francesca delle Cinque Piaghe - 1,3 km
Via Toledo - 1,3 km
Villa Comunale - 1,3 km
Piazza dei Martiri - 1,4 km
Galleria Umberto I - 1,4 km
Piazza del Plebiscito (torg) - 1,4 km
Castel Sant'Elmo - 1,4 km
Palazzo Reale - 1,5 km
Teatro di San Carlo - 1,5 km
Piazza del Municipio - 1,5 km
San Francesco di Paola - 1,5 km
Spaccanapoli - 1,6 km
Lungomare Caracciolo - 1,6 km

Casa 12 rekommenderar att du använder flygplatsen Neapels internationella flygplats (NAP) - 9,8 km

Gäster har tillgång till bland annat reception (öppen dygnet runt), bagageförvaring och tvättmöjligheter. Flygtransfer tur/retur erbjuds mot en avgift (tillgänglig dygnet runt). Passa på att dra nytta av bland annat gratis wi-fi och bankettsal. Du kan äta något gott på boendets kafé. Vill du hellre ta det lugnt på rummet har du tillgång till rumsservice (under begränsade tider). Avsluta dagen med en drink på boendets bar. Gratis frukost ingår.

Du kommer att ombes att betala följande avgifter på boendet – avgifterna kan inkludera tillämpliga skatter:

  • Stadsskatt: 5.50 EUR per person per natt i upp till 14 nätter. Skatten gäller inte barn under 14 år.

Vi har listat alla tilläggsavgifter som boendet har upplyst oss om.

  • Avgift för flygtransfer: EUR 25 per fordon (enkel resa)
  • Avgift för närliggande parkering: EUR 18 per per dag
  • Spjälsäng (babysäng): EUR 10.0 per natt
  • Avgift för extrasäng: EUR 12.0 per natt

Det är möjligt att listan ovan inte är fullständig, samt att avgifter och depositioner inte inkluderar skatt. Observera att dessa kan komma att ändras.

  • Alla gäster, även barn, måste vara närvarande vid incheckning och uppvisa statligt utfärdad legitimation eller pass.
  • Kontanttransaktioner på boendet kan inte överstiga EUR 5000, på grund av statliga bestämmelser. Du kan få mer information genom att kontakta boendet med kontaktinformationen i bokningsbekräftelsen.

Karta över Casa 12

Adress

Casa 12

Corso Vittorio Emanuele 168

80121

Vittorio Emanuele , Italien

Varför välja Sembo?

Trygg och flexibel betalning

Få de bästa erbjudandena med vår prisgaranti och välj betalningsalternativ som passar just dig. Vi accepterar alla vanliga betalningsmetoder för en säker och smidig transaktion.

Våra kunder litar på oss

Med över 30 års erfarenhet är Sembo en del av den pålitliga och internationellt etablerade Stena-gruppen. Vi är kända för vår expertis, särskilt när det gäller bilresor.

Smidig reseplanering

Planera din resa snabbt och enkelt med Sembos bokningssystem. Låt Amelia, vår AI-reseassistent, hjälpa dig att jämföra priser och hitta bäst erbjudande för dig.

Res på ditt sätt

Välj bland mängder av hotell, flyg, semesterboenden och aktiviteter. Med vår plattform får du full flexibilitet och hållbara alternativ, så du kan resa precis som du vill.